Category: Wydarzenia

Zmiany w organizacji ruchu na czas defilady 11 września!

Wielkimi krokami zbliża się święto Czarnej Dywizji. Z tej okazji w Żaganiu odbędzie się uroczysta defilada wojskowa. Żołnierze będą przygotowywali się do marszu w piątek wieczorem. Podczas prób 10 września i defilady 11 września będą utrudnienia w ruchu. Dowiedz się, co zaplanowano na nadchodzący weekend!

Gdzie będą utrudnienia w ruchu związane z defiladą w Żaganiu?

Zarówno próby defilady, jak i sama defilada spowodują czasowe utrudnienia w ruchu na kilku żagańskich ulicach. Organizatorzy proszą kierowców, by w piątek 10 września od godzin wieczornych do soboty 11 września do godziny 17, nie korzystać ze wskazanych ulic. Na ulicach Traugutta i Koszarowej będą stały zaparkowane wojskowe auta.

Defilada będzie natomiast przebiegać przez ulice: Dworcową, Dąbrowskiego, Chopina, Karpińskiego i plac Orląt Lwowskich. Jeśli parkujecie na nich swoje samochody, warto je przestawić na czas prób do wydarzenia i na czas trwania defilady. Wojskowi proszą o wyrozumiałość, a nam wypada się dostosować do zaleceń. Warto, bo defilada zapowiada się naprawdę ciekawie.

Harmonogram wydarzeń z okazji święta Czarnej Dywizji w Żaganiu

Piątek i sobota 10-11 września upłyną pod znakiem militarnym. Będzie to wydarzenie łączące rodzinne atrakcje z uczczeniem pamięci o Czarnej Dywizji. Pierwsze uroczystości rozpoczną się już w piątek. Zaplanowana na godzinę 14:00 msza święta w kościele przy ulicy Żarskiej rozpocznie świętowanie. O 17:30 warto udać się na skwer Czołgisty, by posłuchać, jak w okolicy rozbrzmiewa wojskowy capstrzyk. Po 18 natomiast nastąpi otwarcie zaplanowanych na ten dzień wystaw.

Prawdziwych wojskowych emocji dostarczy nam sobota. Jeśli nie chcecie niczego przegapić, już o 11:00 udajcie się na plac Generała Maczka na uroczysty apel. Defilada rozpocznie się o 12:45. Kto pierwszy pojawi się na trasie, ten ma większe szanse na dobre miejsce i najlepszy widok na maszerujących żołnierzy.

W czasie trwania uroczystości na żagańskim podzamczu będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Na osobną uwagę zasługuje również piknik czołgisty, który z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń!

Read More

Policjantka z Żagania pierwszą przewodniczką psa służbowego Lubuskiej Policji!

Policjantka Barbara Sysak i młody pies policyjny Parys odbywają obecnie zaawansowane szkolenia, które pozwolą im znakomicie pełnić służbę. Młoda kobieta od dawna marzyła, by być psim przewodnikiem w policji. Jak widać, marzenia się spełniają, a sukces pani Barbary jest jedną z najmilszych historii w kręgach policyjnych.

Pierwsza kobieta przewodnikiem psa policyjnego w województwie lubuskim

Lubuska Policja przez lata stawiała wyłącznie na mężczyzn, jeśli chodzi o przewodnictwo psów służbowych. Na szczęście czasy się zmieniają i kobiety coraz częściej udowadniają, że są równie dobre, a często nawet lepsze od mężczyzn. Mowa oczywiście o zawodach, które do niedawna były uważane za typowo męskie. I tak mamy w Polsce znakomite kierowczynie autobusów miejskich, kontrolerki biletów, architektki, kierowniczki budowy, ochroniarki i wiele innych. Policjantki również doczekały się lepszego traktowania i szans na awanse.

Podejrzewamy, że młoda policjantka Barbara Sysak musiała wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami, by jej kandydatura na stanowisko przewodnika psa służbowego była w ogóle rozpatrywana. I tutaj wskazówka dla nas wszystkich: nie tylko marzenia, ale również ciężka praca prowadzą do ostatecznego triumfu.

Ważna rola psów policyjnych

Opieka nad psem policyjnym to nie relaksujące spacery w czasie służby, a ciężka i często bardzo niebezpieczna praca. Zarówno policjant, jak i jego psi towarzysz biorą udział w akcjach specjalnych, między innymi pomagają w wykrywaniu narkotyków, odszukiwaniu ludzi, zwłok, czy materiałów wybuchowych. Pieski szkoli się w wybranym obszarze, przez co stają się one prawdziwymi ekspertami, na przykład od tropienia, patrolowania lub zadań specjalnych.

Nie każdy pies może zostać psem służbowym. Potrzebne jest nienaganne zdrowie, odpowiednia budowa ciała, znakomity węch i określone cechy charakteru. Z tego względu na psy pracujące w policji to najczęściej owczarki niemieckie, owczarki holenderskie i owczarki belgijskie.

Psy służbowe są niezwykle cennymi pracownikami policji. Pomagają ratować życie ludzi i chronią policjantów, wykorzystując znakomite zmysły, których brakuje ludziom.

Serdecznie gratulujemy policjantce Barbarze Sysak spełnienia marzeń i życzymy powodzenia na treningach z Parysem.

Read More

Żagań świętuje 450 rocznicę urodzin Johannesa Keplera

Mieszkańcy Żagania mogą liczyć na sporo atrakcji tego lata, a wszystko z powodu 450 rocznicy urodzin słynnego astronoma — Johannesa Keplera. Miasto zorganizowało specjalne wydarzenie, aby uczcić niemieckiego naukowca, który ostatnie dwa lata swojego życia spędził w Żaganiu.

Johannes Kepler i jego znaczenie dla miasta

Słynny niemiecki matematyk, astronom i astrolog urodził się w 1571 roku. Lata jego naukowej działalności przypadły na XVII wiek, a jego dokonania stały się częścią rewolucji naukowej, jaka miała miejsce w tamtym czasie. Naukowiec opracował między innymi prawa ruchu planet, które nazwano na cześć jego nazwiska Prawami Keplera.

W swojej karierze Johannes Kepler dokonał nie tylko wielu odkryć, ale również ulepszeń o znaczeniu praktycznym. Warto na przykład wspomnieć, że ulepszył teleskop soczewkowy Galileusza, co przełożyło się na lepsze wyniki obserwacji odległych planet. Co ciekawe, astronom miał nietypowe dla naukowców, religijne podejście. Twierdził, że Bóg stworzył świat według inteligentnego planu, który jest odkrywany przez ludzi za pomocą inteligencji.

Johannes Kepler przybył do Żagania w 1628 roku, a więc na dwa lata przed śmiercią. W podróży towarzyszyła mu żona. Celem wizyty naukowca w Żaganiu było obliczenie efemeryd astronomicznych. W tym czasie współpracował z innym naukowcem, Jakubem Bartschem. Swoje dzieło dotyczące efemeryd zdążył nawet opublikować w Żaganiu w 1630 roku, na krótko przed śmiercią. Zmarł w Ratyzbonie, gdzie udał się w celu uregulowania spraw finansowych. Niestety ciężko zachorował i ostatecznie przegrał walkę z chorobą.

Kosmiczny program wakacyjny w Żaganiu

Miasto w tym roku planuje nieco powspominać barwny życiorys Johannesa Keplera, przy okazji dostarczając mieszkańcom miasta rozrywki. Na szczególne atrakcje mogą liczyć najmłodsi — to dla dzieci przygotowano specjalne wydarzenia w planetarium, wakacyjne kino pod gwiazdami, czy nocne zwiedzanie muzeum.

Nie zabraknie również wydarzeń festiwalowych. Można powiedzieć, że Kosmiczna Impreza w Żaganiu będzie znakomitą odskocznią po przymusowej izolacji wynikającej z wybuchu pandemii w roku 2020. Wiele z koncertów już za nami, ale w sierpniu także czeka nas mnóstwo atrakcji. Miasto zaplanowało kosmiczne atrakcje na całe wakacje!

Read More