Category: Historia

Historia i teraźniejszość w szkołach: nowy przedmiot krytykowany!

O tej zmianie mówiło się już od dłuższego czasu. Niedługo polscy uczniowie będą uczyć się nowego przedmiotu, który będzie przekazywał rozszerzoną wiedzę o najnowszej historii kraju. Zmiana ma stać się szansą na omawianie w szkołach większej ilości materiału związanego między innymi z II Wojną Światową. Pomysł Ministra Edukacji, Przemysława Czarnka, ma swoich zwolenników i przeciwników.

Historia i teraźniejszość kosztem Wiedzy o Społeczeństwie

Nowy przedmiot będący rozszerzeniem materiału o dziejach Polski ze szczególnym naciskiem na ostatnie sto lat. Zmianę wprowadzono ze względu na brak możliwości wyczerpującego omówienia historii kraju na zajęciach z historii ogólnej. Ten problem istnieje od dziesięcioleci: polscy uczniowie znają każdy szczegół dotyczący dziejów ludów starożytnych, a o historii kraju wiedzą niewiele. Wszystko przez to, że zajęcia dotyczące dziejów Polaków podczas II Wojny Światowej przypadają na końcówkę roku szkolnego.

Z obszernym materiałem polskiego szkolnictwa trudno się wyrobić, zwłaszcza że poziom i tempo nauczania należy dostosować do wszystkich uczniów. W związku z tym dodatkowy przedmiot: historia i teraźniejszość, ma być odpowiedzią na brak możliwości wystarczającego omówienia historii Polski na lekcjach historii. Na tej zmianie ucierpi nieco inny przedmiot: WOS, którego materiał przejmie historia i teraźniejszość.

Polskie szkoły potrzebują reformy

Pomysł Przemysława Czarnka spotkał się z dużą krytyką. Minister Edukacji wskazuje, że pomysł krytykują osoby przeciwne, by uczniowie dowiadywali się, jakie mechanizmy doprowadziły Polaków do niepodległości. W praktyce może chodzić o coś zupełnie innego. Osoby krytykujące pomysł wskazują, że to nie pojedynczy przedmiot jest problemem, a kwestia tego jak ogólnie funkcjonują polskie szkoły.

To niewyobrażalne, jak wiele wiedzy ogólnej muszą udźwignąć młode umysły. Co najgorsze, większość nigdy nie przyda im się w życiu. W efekcie zyskujemy absolwentów z ogromną wiedzą ogólną, ale zupełnie nieprzystosowanych do życia we współczesnym świecie. Polskie szkoły powinny większy nacisk kłaść na praktyczne zajęcia i kształtowanie umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Na tego typu zmiany przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze wiele lat.

Read More

Święto Czarnej Dywizji — jakie wydarzenia upamiętnia?

Za kilka dni Żagań rozpocznie uroczyste obchody święta Czarnej Dywizji. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótką lekcję historii. Z jakimi wydarzeniami wiąże się święto Czarnej Dywizji? Jakie znaczenie miały te wydarzenia dla historii Polski? Zapraszamy do czytania!

Święto 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego

Obchodzone w Żaganiu święto Czarnej Dywizji związane jest z rocznicą istnienia 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego stacjonującej w mieście. Historia 11 DKPanc ma związek z końcem II Wojny Światowej, kiedy w 1945 roku sformowano 11 Dywizję Piechoty w rejonie Łodzi. Na jej bazie w 1949 roku utworzono 11 Zmotoryzowaną Dywizję Piechoty. W następnych latach jednostka była wielokrotnie przekształcana i ostatecznie zyskała nazwę i funkcję, z której jest znana obecnie.

Zdecydowana większość sił 11 DKPanc stacjonuje w Żaganiu i właśnie tutaj obchodzi swoje święto. Czarna Dywizja jest jednym z najistotniejszych elementów polskich sił zbrojnych i jedynym pancernym związkiem taktycznym w Polsce. To wykwalifikowani żołnierze dysponujący najnowocześniejszym sprzętem. Powstała po wojnie jednostka ma więc ogromne znaczenie dla współczesnej obrony militarnej kraju.

Od wielu lat patronem 11 DKPanc jest król Jan III Sobieski. W zeszłym roku jednym z głównych elementów uroczystości, które odbyły się w Żaganiu 12 września, była rocznica zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Patrona wybrano nie przez przypadek, a ze względu na jego liczne zasługi dla Rzeczpospolitej. To właśnie za czasów jego panowania sytuacja w kraju uległa stabilizacji. Król Jan III Sobieski był znakomitym przywódcą, a bitwa pod Wiedniem w 1683 roku była jego najsłynniejszym zwycięstwem.

Read More

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, dlaczego warto je zobaczyć?

II Wojna Światowa była dramatycznym czasem dla wszystkich Polaków. Żadne miasto i żadna wieś nie uniknęła niszczycielskich następstw wojny. Jak podają historyczne fakty, Żagań od czasów wojen na długo przed I i II Wojną światową miał pecha, jeśli chodzi o dramatyczne dzieje. Obozy jenieckie w Żaganiu budowano już od 1813 roku.

Historia, o której nie można zapomnieć

Obóz jeniecki w Żaganiu, podobnie jak inne miejsca pamięci wydarzeń i zbrodni wojennych, nie istnieją dla naszej rozrywki. To dowody, bez których nikt nie uwierzyłby w to, jak okrutna była II Wojna Światowa. O zbrodniach nazistów moglibyśmy zapomnieć wraz z odejściem osób, które przetrwały to piekło. A kiedy zapomnimy, co ochroni nas przed powtórzeniem się tego okropnego scenariusza?

Pamięć wydarzeń z czasów II Wojny Światowej należy w sobie pielęgnować i przekazywać ją dalszym pokoleniom. Osobom, które walczyły za nasz kraj, należy się także szacunek, który możemy okazywać poprzez odwiedzanie właśnie takich miejsc, jak Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że muzeum w Żaganiu jest po prostu ciekawe. W momencie powstania, w 1971 roku, było to Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych, które w kolejnych latach uogólniło swoją działalność ze względu na tak dużą obecność obozów jenieckich w historii miasta.

Wielka Ucieczka — film na podstawie wydarzeń z obozu jenieckiego w Żaganiu

Niemieckie obozy jenieckie w Żaganiu zasłynęły również jako miejsca brawurowych ucieczek. Na podstawie jednej z nich, dokonanej w latach 40. ze Stalagu Luft 3, powstał film wojenny Wielka Ucieczka, który odniósł światowy sukces. Była to jedna z największych ucieczek z obozu, dokonana przez kilkudziesięciu jeńców. W kolejnych latach próby ucieczki z obozu były ponawiane. Niestety, grupa brawurowych uciekinierów, która była inspiracją do nakręcenia słynnego filmu, słono zapłaciła za swoje działania. Niemcy rozstrzelali 50 uczestników ucieczki. W grupie zamordowanych znajdowali się także Polacy – 6 znakomitych lotników.

Warto obejrzeć film Wielka Ucieczka, a następnie udać się do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, gdyż wtedy cała historia nabiera innego znaczenia. Muzeum warto zwiedzać z przewodnikiem, który w świetny sposób przybliża wydarzenia z tamtych tragicznych lat.

Read More