Category: Inwestycje

Dzięki pandemii Polska nadrabia gospodarczo!

W stosunku do poprzednich lat, w roku 2020 średnia PKB na mieszkańca wzrosła o 3,6 punktów procentowych, co jest swego rodzaju rekordem. Dzięki temu Polsce coraz bliżej do średniej UE, ale powstrzymajcie się z fanfarami. Jak nietrudno się domyślić, nasz spektakularny wzrost jest spowodowany europejskim kryzysem. Można powiedzieć, że Europa dostosowuje się do nas, a nie odwrotnie. Nie oznacza to, że nie odnieśliśmy pewnych zwycięstw.

Eksport i dodatki socjalne dźwigają polską gospodarkę

W czasie pandemii wzrosło zainteresowanie towarami eksportowanymi z Polski. Kraj w 2021 roku zarobił  8 mld więcej niż w roku poprzednim. Głównym odbiorcą naszych towarów stały się Niemcy i w mniejszym stopniu także inne wysoko rozwinięte państwa UE.

Nie bez wpływu pozostały kontrowersyjne dodatki socjalne, które w ostatnich latach stały się powszechne. Zastrzyk gotówki skłania ludzi do wydawania pieniędzy i to przyczynia się do ogólnego wzrostu gospodarczego.

Z wynikiem 76,4% średniej unijnej jesteśmy o krok, aby wyrównać PKB z Portugalią, która ma 77,6% średniej. Warto wspomnieć, jak wielki przyrost mają Niemcy z imponującym wynikiem 120,9% PKB.

Spadek inwestycji zatrzyma rozwój gospodarczy kraju

Warto zaznaczyć, że PKB nie definiuje poziomu życia mieszkańców danego kraju. To najlepszy wskaźnik do pomiaru rozwoju gospodarczego, jaki znamy, jednak ma on naprawdę wiele wad. Mimo przyrostu zmagamy się w Polsce z gigantyczną inflacją, zamieszaniem na rynku nieruchomości i przewidywanym wzrostem stóp procentowych.

Samym przyrostem też nie możemy się za bardzo cieszyć, gdyż dla rozwoju gospodarczego najbardziej kluczowe są inwestycje. Te znacząco spadły w Polsce przez wybuch pandemii. Jeśli to się nie zmieni, PKB wkrótce może zacząć spadać. Z pewnością natomiast wskaźnik PKB zatrzyma się i nie będzie dalej wzrastać. Dotychczas, dzięki eksportowi i transferom socjalnym PKB, mimo spadku inwestycji, wzrastał. Zupełnie inaczej niż w pozostałych krajach Europy.

Read More

Pracownicy szkoły przy Żelaznej zadzierają nosa? Teren zamknięty dla zwiedzających!

O sprawie dowiedzieliśmy się z serwisu Nasze Miasto Żagań. Dziennikarze otrzymali od swoich czytelników wiadomości, w których żalą się na sytuację związaną z żagańskim Hogwartem. O co chodzi i jakim cudem Żagań ma swój Hogwart — wyjaśniamy.

Szpital odnowiony na potrzeby szkoły muzycznej

Budynek dawnego szpitala im. księżnej Doroty przy ulicy Żelaznej w Żaganiu czaruje swoim pięknem. Kiedy w budynku działał szpital, jego wygląd nie był tak imponujący, ale wszyscy byli zgodni co do tego, że ten kompleks ma w sobie ogromny potencjał.

Po remoncie okazało się, że mieszkańcy słusznie przewidywali świetność tego miejsca. Dawny szpital zamienił się w przepiękną szkołę w stylu brytyjskim, przypominającą nieco Hogwart ze słynnej serii powieści J.K. Rowling. Zarówno sam budynek, jak i przylegający do niego ogród prezentują się pięknie i nic dziwnego, że kilka osób postanowiło zobaczyć te okolice z bliska. Niestety, wygląda na to, że jest to teren zakazany dla zwykłych śmiertelników. Czy w tej szkole faktycznie uczą się czarodzieje, że osoby spoza kręgu nie mają wstępu na teren szkoły?

Bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły ponad wszystko

Kilka osób, które chciało porobić kilka pamiątkowych zdjęć na terenie szkolnego ogrodu, zostało przepędzonych przez ochroniarzy, którzy traktują swoją rolę bardzo poważnie. Mieszkańcy Żagania burzą się również na fakt, że szkoła nie miała nawet oficjalnego otwarcia, które zaspokoiłoby ciekawość miłośników architektury.

Głos w sprawie zabrał sam dyrektor szkoły muzycznej przy ulicy Żelaznej. Mimo że jest to pięknie odrestaurowany zabytek, nie nosi on cech muzeum. Z tego powodu nie był i nie będzie otwarty dla zwiedzających. Dyrektor szkoły argumentuje surowe zasady bezpieczeństwem uczniów i pracowników szkoły. W dobie koronawirusa osoby postronne kręcące się po kompleksie to dodatkowe zagrożenie zdrowotne.

Dyrektor szkoły zdementował również plotkę o tym, że w budynku było otwarcie dla wybranych. Wygląda więc na to, że nadgorliwość ochroniarzy spowodowana jest koronawirusem. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, jak wiele szkół musi przerywać naukę stacjonarną z powodu pojedynczych przypadków zakażeń. Pozostaje nam mieć nadzieję, że po pandemii krótka wizyta na terenie kompleksu będzie możliwa.

Read More

Czy mieszkania od komornika są warte zakupu?

Rozważasz zakup nieruchomości od komornika? Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę! Oferty komornicze są z pewnością korzystne, ale niepozbawione pewnego ryzyka…

Mieszkania i domy sprzedawane poniżej wartości rynkowej

Komornik zajmuje dom lub mieszkanie w momencie, gdy jego właściciele mają naprawdę duże długi i zajęcie posesji jest jedyną szansą na ich uregulowanie. W związku z tym dom lub mieszkanie dłużników trafia na rynek nieruchomości. Dlaczego oferty komornicze są tak korzystne? Ponieważ liczy się czas. Komornik chce sprzedać mieszkanie jak najszybciej, by jak najprędzej uregulować długi. Posesje są więc bardzo atrakcyjne cenowo, co wcale nie oznacza, że na sprzedaż wystawiono ruderę.

Nieruchomości komornicze trzeba kupować na drodze licytacji, za gotówkę. Co ciekawe, na terenie województwa lubuskiego jest naprawdę dużo ciekawych ofert. Mieszkanie w dobrej okolicy, powierzchnia blisko 80 metrów kwadratowych za 110 tys. zł? To możliwe! Zanim jednak zechcecie skorzystać z podobnych ofert, sprawdźcie wszystkie regulacje prawne danego mieszkania, by nie kupić sobie problemu.

Problemy z eksmitowanymi lokatorami i inne utrudnienia

Eksperci zwracają uwagę na pewne kruczki prawne i termin wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Ważne, by postępowanie zostało rozpoczęte po 3 maja 2012 roku, gdyż wtedy obowiązuje nowe, korzystniejsze prawo dla zakupu nieruchomości komorniczych. Istotnym faktem jest również konieczność posiadania całej kwoty wartości mieszkania lub domu. Osoba, która wygra licytację, musi zapłacić za nieruchomość w ciągu kilku dni, maksymalnie w ciągu miesiąca. Z tymi czynnikami można jednak sobie bez trudu poradzić. Prawdziwym problemem są zadłużeni lokatorzy.

Niestety zdarza się, że w licytacjach komorniczych sprzedawane są nieruchomości z lokatorami. Mieszkańcy otrzymali oczywiście nakaz eksmisji, ale się do niego nie zastosowali. Polskie prawo jest tak skonstruowane, że takich lokatorów nie można ot tak sobie wyrzucić na bruk. Nowy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapewnienia lokatorom lokum na czas ich starania się o mieszkanie socjalne. W okresie letnim można wyeksmitować mieszkańców do schroniska dla bezdomnych. Takie działanie jest możliwe jedynie na drodze postępowania eksmisyjnego. Wiąże się to ze sporym wysiłkiem, nakładem czasu i energii.

Warto również wspomnieć, że niektórych osób nie można eksmitować. Są to między innymi kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore i bezrobotni. W takim wypadku musimy czekać, aż niechciani lokatorzy otrzymają mieszkanie socjalne, co może potrwać nawet kilka lat.

Read More

Bezpośrednie pociągi z Żagania do Warszawy nie będą już kursować!

Pod koniec lipca zrobiło się głośno z powodu ogłoszonej likwidacji bezpośredniego połączenia z Żagania do Warszawy. Pociąg TLK Konopnicka przestanie kursować, odcinając tym samym Żagań, Żory i Zieloną Górę od wygodnego dojazdu do stolicy. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że zmiany nie są jeszcze zatwierdzone. Czy mieszkańcom Żagania zostaną tylko przesiadki?

Nieszczęśliwe losy polskiej kolei

Osoby, które często podróżują pociągami przez Polskę, z pewnością widzą, że nasza kolej wymaga jeszcze wiele pracy. Nie chodzi o same tory, czy pociągi, ale o problemy ze skomunikowaniem pociągów i zaplanowaniem dogodnych dla pasażerów tras. Chcąc dostać się z Warszawy do Szczecina, czy do Zielonej Góry można przy okazji stracić sporo nerwów.

Przebudowy strategicznych odcinków trwają już od wielu lat, a ukończenie remontów na odcinku między Zbąszynkiem a Zieloną Górą jest nadzieją na przyszłość dla mieszkańców Żagania, którzy za kilka miesięcy stracą bezpośrednie połączenie z Warszawą. Wtedy pozostanie im przesiadka we Wrocławiu. Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że wspomniany wyżej remont zakończy się na przełomie 2022/2023 roku. Wtedy prawdopodobnie ruszy bezpośredni pociąg z Żagania do Warszawy przez Poznań. Do tego czasu podróżujący z Żor, Żagania i Zielonej Góry do Warszawy muszą sobie jakoś radzić z przesiadkami. Aby ułatwić im zadanie, zostaną uruchomione dodatkowe linie umożliwiające przesiadkę we Wrocławiu.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei nie ma zamiaru się poddać

Bezpośredni pociąg z Żagania do Warszawy uruchomiono pod koniec 2019 roku na wyraźną prośbę mieszkańców miasta i okolic. Nie było wątpliwości, że pociąg jest potrzebny, dlatego mieszkańcy mogą nie kryć rozczarowania nadchodzącą zmianą. Tym bardziej że powód zlikwidowania linii jest krzywdzący. Brak zainteresowania pasażerów — czy to może być prawda? Wydaje nam się, że winny jest nie brak podróżujących, a problem ze skomunikowaniem. Pociąg dublował się z innym, jadącym wcześniej składem. Warto również pamiętać, że tuż po uruchomieniu bezpośredniej linii wybuchła pandemia, zamknięto uczelnie i apelowano o wstrzymanie się z podróżami.

W związku z tym decyzja o zlikwidowaniu trasy z Żagania do Warszawy wydaje się być przedwczesna. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei argumentują dodatkowo, że pasażerowie zniechęcili się pociągiem TLK Konopnicka, ponieważ ciągle zmieniał trasy, a problemy z trakcją spalinową generowały liczne awarie, które wydłużały podróż. Miłośnicy Kolei zapowiadają ponadto, że będą walczyć o ponowne uruchomienie bezpośredniej linii w latach 2022/2023.

Read More

Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022?

Kilka dni temu ogłoszono wyniki głosowania na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wybrano 6 projektów, które mają szansę na realizację w 2022 roku.

Żagań Underground Fest z największą ilością głosów

Mieszkańcy Żagania są najwyraźniej spragnieni rozrywki, co chyba nikogo nie dziwi po dramatycznym roku 2020. Żagań Underground Fest to inicjatywa zorganizowania trzydniowego festiwalu, który byłby swego rodzaju pożegnaniem lata. Impreza została zaplanowana na końcówkę sierpnia 2022 roku. Każdego dnia festiwalu odbywałby się koncerty artystów prezentujących różne gatunki muzyczne. Pierwszego dnia byłaby to muzyka elektroniczna, drugiego hip-hop, a trzeciego muzyka rockowa.

Trzeba przyznać, że Żagań Underground Festiwal ma szansę przyciągnąć szerokie grono odbiorców i artystów. Powyższe gatunki muzyczne są na tyle popularne, że nie brakuje wielu znakomitych, a jednocześnie niszowych artystów, którzy umiejętnie porwą publiczność muzyką, a nie statusem gwiazdy, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by miasto zainwestowało także w znanych artystów muzyki.

Co jeszcze zostanie wpisane na listę projektów do realizacji?

Dużą popularnością cieszyły się również pomysły dotyczące wspólnej aktywności sportowej rodzin z dziećmi. Można powiedzieć, że 5 pozostałych projektów dotyczy właśnie wspólnej aktywności, głównie sportowej. Tytuły projektów brzmią następująco:

  • Rodzinna strefa aktywnego wypoczynku,
  • Power Rower w Żaganiu,
  • Boisko Osiedlowe przy ul. Długosza w Żaganiu,
  • Strefa aktywności przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Żaganiu,
  • Witamy Wiosnę w Żaganiu.

Dwa z wyżej wymienionych projektów — Power Rower i Witamy Wiosnę, to eventy, które skierowano przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Na czas eventów zaplanowano sportowe aktywności połączone z rozrywką. Warto wspomnieć, że projekt Witamy Wiosnę w Żaganiu zebrał najmniej głosów. Mimo to także wpisano go na listę projektów do realizacji.

Trzeba przyznać, że wszystkie tegoroczne pomysły związane z Budżetem Obywatelskim są naprawdę ciekawe. Widać, że nie były planowane na odczepnego, a charakter tych celów dużo mówi o społeczności żagańskiej. Projekty pokazują, że ludzie tęsknią za aktywnością sportową i spotkaniami w liczniejszym gronie.

Read More

Nowe kąpielisko w Nowogrodzie Bobrzańskim!

Początek sierpnia już za nami, ale wciąż pozostało mnóstwo czasu na zażywanie kąpieli — wodnych i słonecznych. Mieszkańcy Żagania mogą skorzystać z nowiutkiej, pięknej plaży w Nowogrodzie Bobrzańskim. Jesteście ciekawi, jak wygląda efekt inwestycji za około 2 miliony złotych? Zapraszamy do czytania!

Rewitalizacja ze środków unijnych

Kąpielisko przy ulicy Fabrycznej w Nowogrodzie Bobrzańskim powstało dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego wydano w sumie 2 miliony złotych. Według opinii pierwszych użytkowników plaży i kąpieliska, są to dobrze wydane pieniądze.

Warto zaznaczyć, że okolica przy ulicy Fabrycznej to pozostałość po żwirowni. Na niezagospodarowanym terenie ludzie także usiłowali się kąpać, ale ze względu na zbyt duże ryzyko utonięcia, był na to oficjalny zakaz. W związku z tym praktycznie wszyscy cieszą się z tej inwestycji. Mieszkańcy Żagania na teren kąpieliska mogą dostać się autem w niecałe pół godziny. Odległość miasta od kąpieliska w Nowogrodzie Bobrzańskim wynosi 22 kilometry. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest duży, bezpłatny parking.

Co nowego?

Okoliczni mieszkańcy byli zaskoczeni poziomem zmian, jakie zaszły przy ulicy Fabrycznej. Większość spodziewała się ładnej plaży, która umożliwi wygodne korzystanie z jeziora, a kąpiele będą nadzorowane przez ratowników. Tymczasem rewitalizacja terenu objęła znacznie więcej. W okolicy pojawiły się punkty gastronomiczne, ścianka wspinaczkowa, przystań dla łodzi, pomosty i wypożyczalnie małych pojazdów wodnych. Użytkownicy plaży mogą wypożyczać kajaki i rowery wodne, odkrywając za ich pomocą dalsze części kąpieliska, które łączy się z innymi zbiornikami wodnymi. Okoliczne tereny są naprawdę piękne i bardzo polecamy je zobaczyć.

Jeśli chodzi o ceny za wypożyczanie sprzętów do pływania po wodzie, są one rozsądne. Wypożyczenie kajaka kosztuje 20 zł za godzinę. A jeśli chcecie popływać w większym gronie, skorzystajcie z roweru wodnego, który kosztuje 30 zł za godzinę.

Liczne jeziorka przyciągają także okolicznych wędkarzy. Pasjonaci mogą z łatwością znaleźć odpowiednie, zaciszne miejsce idealne do łowienia ryb. Dla wielu taki sposób spędzania wolnego czasu jest najwyższą formą relaksu. Co więcej, użytkownicy kąpieliska nie będą sobie nawzajem przeszkadzać, bo teren jest duży. Dodatkowo kąpielisko jest nowe, więc nie jest jeszcze tak oblegane przez ludzi.

Read More

Ulica Nocznickiego w remoncie

Dokładnie 23 lipca ruszyły prace nad renowacją ulicy Nocznickiego w Żaganiu. Ze względu na to, że ulica znajduje się przy szkole, mieszkańcy miasta z niecierpliwością czekali na zwiększenie bezpieczeństwa tej okolicy. Ulica ma zostać ponownie oddana do użytku 25 listopada tego roku.

Bezpieczne przejścia dla pieszych

Modernizacja nawierzchni dla pojazdów to jeden z elementów renowacji, natomiast istotny element stanowią także przejścia dla pieszych. W przypadku ulicy Nocznickiego zdecydowano się na wykonanie przejść dla pieszych w postaci progów zwalniających. W ten sposób bezpieczeństwo idących do szkoły dzieci zostanie zwiększone.

Dodatkowo ulica zyska nowy system odwadniający. Gładka nawierzchnia będzie oświetlona nowymi lampami ledowymi, które dają dużo światła. W tej chwili ulica jest rozkopana, ponieważ trwają prace budowlane, ale już niedługo jej oblicze zupełnie się zmieni.

Zadbano także o zieleń

Dobrą informacją jest fakt, iż w projekcie renowacji ulicy Nocznickiego uwzględniono zielone skwery. W związku z postępującymi zmianami klimatycznymi warto zwiększyć ilość terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Świeży skwer wokół drogi to niewiele, ale nawet taka ilość robi różnicę.

Ostatecznie ulica stanie się bardziej estetyczna, a także bezpieczniejsza zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Trzymamy kciuki za terminowe ukończenie prac. Nie możemy doczekać się efektu!

Read More

Powstanie ścieżka rowerowa z Żagania do Iłowa

Umowę między miastami podpisano 31 maja tego roku, jednak dopiero kilka tygodni temu odbyły się pierwsze rozmowy mające na celu opracowanie konkretnego planu. W tym roku nie będzie ścieżki rowerowej łączącej Żagań i gminę Iłowa, ale jest szansa, że powstanie ona w roku 2022.

Ustalono wstępną koncepcję przebiegu trasy

Drugiego lipca w magistracie Żagania spotkały się osoby decyzyjne, czyli burmistrz Żagania — Andrzej Katarzyniec, a także burmistrz Iłowej — Paweł Lichtański. Panowie spotkali się także z przedstawicielami okolicznych gmin oraz wykonawcą programu funkcjonalno-użytkowego Michałem Kuś, który jest przedstawicielem firmy KM PROJEKT. Na spotkaniu nie zabrakło nikogo, dzięki czemu z powodzeniem dokonano wstępnych ustaleń.

Ostatecznie do 30 września tego roku ma powstać oficjalny program funkcjonalno-użytkowy, który będzie uwzględniał przebieg przyszłej trasy oraz zaproponowane rozwiązania dotyczące poszczególnych miejsc przebiegu trasy. Ten dokument będzie podstawą do dalszych działań, z których najważniejsze jest uzyskanie dofinansowania. Dopiero potem nastąpi ogłoszenie przetargu i budowa ścieżki rowerowej. Mamy nadzieję, że dotację szybko uda się uzyskać, ponieważ mieszkańcy już nie mogą się doczekać efektu inwestycji.

Rower jako praktyczny środek komunikacji

W większych miastach w Polsce mieszkańcy są zachęcani do rezygnowania z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej lub rowerów. Wszystko po to, by zmniejszyć ilość generowanych przez człowieka zanieczyszczeń. W związku z tym duże miasta mogą pochwalić się wzrastającą liczbą ścieżek rowerowych.

Byłoby niesprawiedliwe, gdyby zignorowano potrzeby mniejszych miejscowości, w których komunikacja miejska nie kursuje z taką częstotliwością. Nie każdy również ma możliwość lub chęć podróżowania własnym autem. Krótko mówiąc, ścieżki rowerowe są przydatne i stanowią duże ułatwienie dla mieszkańców miast i wsi. Warto zatem zadbać o bezpieczne trasy dla rowerzystów.

Read More

Co się stało z żagańskim tomografem?

Tomograf to jeden z najbardziej przydatnych, a jednocześnie najdroższych sprzętów medycznych. W przypadku Żagania inwestycja związana z zakupem tomografu i odpowiedniego oprogramowania wyniosła około 2 mln złotych. Na inwestycję składali się mieszkańcy miasta, Zarząd Województwa Lubuskiego, powiat żagański i praktycznie wszystkie okoliczne gminy. Po roku od zbierania środków na potrzeby inwestycji mieszkańcy pytają, co się stało z zakupionym tomografem? Czyżby przeniesiono go do Żor?

Tomograf działa w Żaganiu

Pacjenci z Żagania nieustannie dostają skierowanie na badania tomografem do Żor z jednej prostej przyczyny. Szpital w Żaganiu wciąż czeka na podpisanie umowy z NFZ, co umożliwi pracownikom wykonywanie badań tomograficznych na pacjentach spoza szpitala. Jak dotąd z badań mogli korzystać wyłącznie pacjenci przebywający w szpitalu w Żaganiu. Na szczęście 23 lipca rozstrzygnięto konkurs NFZ na realizację świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wkrótce mieszkańcy Żagania nie będą już musieli jeździć na badania tomografem do Żor.

Według informacji podpisanie umowy ma nastąpić 9 sierpnia tego roku. Pozostało zatem jeszcze kilkanaście dni, podczas których mieszkańcy miasta ze skierowaniem na badanie tomograficzne będą badani w Żorach. Podpisana 9 sierpnia umowa będzie obowiązywała do połowy 2023 roku. Po tym czasie szpital będzie starał się uzyskać kolejną umowę.

Rozwój żagańskiego szpitala

Wkrótce w Żaganiu pojawią się nowe oddziały: otolaryngologiczny oraz pododdział okulistyczny. Niedługo ruszy również chirurgia jednego dnia. W ramach tego rozwiązania pacjenci potrzebujący pomocy chirurgicznej będą przyjmowani do szpitala maksymalnie na 24 godziny. W tym czasie otrzymają w pełni refundowaną przez NFZ pomoc.

Cieszymy się z nowych oddziałów i mamy nadzieję, że badania tomograficzne w Żaganiu wkrótce ruszą, umożliwiając pacjentom stosunkowo szybkie i bezbolesne badania, kluczowe dla diagnozowania wielu ciężkich schorzeń.

Read More