Category: Imprezy

Jarmark Michała 2021: będzie się działo!

Lato wielkimi krokami zbliża się ku końcowi i chociaż pogoda nas nie rozpieszcza, to jeszcze nie koniec hucznych imprez. 10 września w Żaganiu rozpocznie się kolejna edycja Jarmarku Michała. Po raz pierwszy po przerwie wynikającej z pandemii miasto znów rozkwitnie atrakcjami. Bądźcie gotowi na 3 dni imprezowania!

Jarmark św. Michała, co to za wydarzenie?

Huczne imprezy nazywane Jarmarkiem Michała to nawiązanie do tradycji miasta. Żagań był przed wiekami ważnym przystankiem na szlaku handlowym do Poznania. Począwszy od XIV wieku, przez dziesiątki lat, co roku organizowano wielki jarmark. Wydarzenie odbywało się 29 września, czyli w dzień św. Michała. Stąd nazwa Jarmark św. Michała. Dzisiejsze imprezy są pięknym nawiązaniem do dawnej tradycji i trwają aż 3 dni.

Jak zapewne się domyślacie, impreza nie ma już typowo handlowego charakteru. Stragany z pamiątkami i jedzeniem oczywiście są, ale główną rolę odgrywają koncerty i atrakcje dla dzieci. W tym roku również ich nie zabraknie, a na scenie pojawią się współczesne gwiazdy muzyki, między innymi raper Żabson.

Jarmark Michała 2021, jakie czekają na nas atrakcje?

Żagań jest miastem lubiącym nawiązania do kosmosu, a wszystko przez Johanessa Kepplera, który osiadł w Żaganiu w ostatnich latach swojego życia. Słynny astronom obchodzi właśnie 450 rocznicę swoich narodzin i dzięki swoim dokonaniom wciąż jest żywy w pamięci ludzi, a szczególnie mieszkańców Żagania.

Z okazji 450 rocznicy na tegorocznym Jarmarku Michała pojawi się mnóstwo atrakcji z kosmicznym motywem, między innymi piknik astronomiczny czy seria fantastycznych animacji dla dzieci. Na wyróżnienie zasługuje również nocne obserwowanie nieba z wieży z Planetarium Wenus z Zielonej Góry.

Żadna miejska uroczystość nie obejdzie się bez zawodów sportowych. O swoją kondycję będziemy mogli zadbać, uczestnicząc w turnieju piłki ręcznej i siatkówki, czy drużynowym biegu na wieżę z książką. Swoje pięć minut będą mieć również wędkarze. Wędkarskie zawody będą bardzo emocjonujące, bo ciężko przewidzieć ich wynik!

Najbardziej wyczekiwaną atrakcją Jarmarku Michała są oczywiście koncerty. Podczas 3 dni trwania imprezy wystąpią gwiazdy różnych gatunków muzyki. W piątek scena zabrzmi hip-hopem, bo na scenie pojawi się absolutna gwiazda młodego pokolenia — Żabson. W sobotę będzie wojskowo i ciekawie, a na scenie, oprócz Orkiestry Wojskowej z Żagania wystąpi Organek!

Imprezę zakończy rodzinna niedziela. Scena zapełni się młodymi żagańskimi talentami, a zwieńczeniem dnia będzie Spektakl Kabaretowy Andrzeja Grabowskiego i koncert zespołu Papa D.

Read More

Festiwal Rękodzieła w Żaganiu

W weekend pod koniec lipca w Żaganiu odbył się Festiwal Rękodzieła. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych. Jak wrażenia po niedzielnym tworzeniu? Zapraszamy do czytania!

Znakomita atrakcja dla najmłodszych

Tyle mówi się, że w dzisiejszych czasach dzieci siedzą tylko przed komputerem, a wystarczy tylko pokazać im, że istnieją również inne formy rozrywki. Tegoroczny Festiwal Rękodzieła pokazał, że w dzieciach drzemie ogromna pasja do twórczości i zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu.

Podczas spotkań dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach. Artystka Estera Parker pokazywała dzieciom, jak można tworzyć obrazy za pomocą przedmiotów, które każdy ma w domu. Warzyw, owoców, czy kwiatów. Dużą popularnością cieszyły się również warsztaty ceramiczne i tworzenie wianków — jedna z ulubionych zabaw naszego dzieciństwa!

Charytatywna zbiórka dla mieszkanki Żagania

Impreza była połączona z charytatywną zbiórką dla młodziutkiej mieszkanki Żagania — Jessiki, która cierpi na nowotwór. Dziewczynka potrzebuje pieniędzy na rekonstrukcję szczęki, która została zniszczona przez komórki nowotworowe. Uczestnicy imprezy mogli wesprzeć Jessicę, kupując ciasta, smakołyki i gadżety dostępne na kiermaszu zorganizowanym przez Ryneczek Żagań.

Dziewczynka ma niecałe 14 lat, a już musiała stoczyć jedną z najtrudniejszych walk. Pełna energii i pasji do tańca dziewczynka rozpoczęła zmagania z nowotworem w 2020 roku, kiedy wykryto u niej kostniakomięsaka. To był prawdziwy cios dla dziewczynki i jej bliskich. Rodzina jednak nie ma zamiaru się poddawać.

Obecnie dziewczynka jest po chemioterapii i operacji usunięcia fragmentu szczęki. Rodzice potrzebują kilkudziesięciu tysięcy na operację rekonstrukcyjną. Z kolei dziewczynka odkłada na perukę, gdyż w wyniku chemioterapii straciła wszystkie włosy. Jessica wciąż walczy i ma nadzieję, że uda jej się wrócić do tańca i występów na scenie, które tak bardzo kocha. Mocno trzymamy kciuki za zdrowie Jessiki i również wierzymy, że pokona wszystkie przeciwności losu. Z kolei mieszkańcom Żagania dziękujemy za wsparcie.

Read More

Royal Meeting w Żaganiu już w ten weekend!

Żagań nie może ostatnio narzekać na brak wydarzeń i imprez, które są przecież kwintesencją lata. Kolejne atrakcje dla mieszkańców miasta i okolic zaplanowano na ten weekend. Dokładnie 7 i 8 sierpnia w Żaganiu będziemy mieli okazję uczestniczyć w ciekawych eventach, a jednym z nich będzie Royal Meeting, czyli zlot fanów motoryzacji. To pierwsze wydarzenie tego typu w Żaganiu!

Plan imprez na sobotę

Weekendowe imprezy w Żaganiu zostały zorganizowane przy aktywnej współpracy z Żagańskim Pałacem Książęcym. ŻPK odpowiada nie tylko za niedzielny Royal Meeting, ale przygotował również mnóstwo atrakcji na sobotę.

Sobotnie eventy rozpoczną się o godzinie 12. Chętni będą mogli zwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich zupełnie bezpłatnie, oczywiście w towarzystwie przewodnika. Warto skorzystać, ponieważ z reguły zwiedzanie z przewodnikiem jest o wiele ciekawsze!

Następną atrakcję zaplanowano na godzinę 18. W sali Inter w ŻPK odbędzie się pokaz filmu Slow Cinema. W tym samym czasie na dziedzińcu rozpocznie się koncert zespołu Cadillac, który specjalnie dla mieszkańców Żagania zagra rockowe covery. To będzie rozgrzewający i energetyzujący support przed wejściem gwiazdy wieczoru: Marcina Wyrostka.

Utalentowany akordeonista i zwycięzca programu Mam Talent pojawi się na scenie o godzinie 21. Zarezerwujcie sobie ten czas, bo naprawdę warto!

Royal Meeting w niedzielę

Impreza motoryzacyjna będzie całodniową atrakcją, która rozpocznie się o godzinie 13. Zainteresowani są proszeni o pojawienie się przy Żagańskim Pałacu Książęcym. To właśnie na tamtejszym podzamczu będą stacjonowały przepiękne auta. Wstęp jest oczywiście bezpłatny, natomiast na miejscu warto pojawić się przynajmniej przed 14:30, ponieważ o tej porze odbędzie się prezentacja aut. Później samochody będzie można swobodnie podziwiać, a także podejść i porozmawiać z właścicielami wyjątkowych pojazdów. W tym samym czasie będzie odbywał się także konkurs na najbardziej fotogeniczne auto na zlocie oraz konkurs Power Exhaust.

Około 16:30 nastąpi ponowna prezentacja aut, a po 17 dowiemy się o wynikach konkursu. Impreza potrwa do godziny 20. Na koniec dla uczestników zlotu zaplanowano projekcję filmu w sali Żagańskiego Pałacu Książęcego.

Mamy nadzieję, że pogoda dopisze!

Read More