Category: Podróże

Problem z noszeniem maseczek w przestrzeni publicznej

Portal Nasze Miasto opublikował wpis o problemie, jakim jest notoryczne nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczek w pociągach. Nie trzeba statystyk, by zauważyć, że Polacy mają problem z noszeniem maseczek w ogóle. Tymczasem warto się do nich przekonać i spieszymy wyjaśnić dlaczego.

Polacy nie noszą maseczek, bo jest problem z egzekwowaniem nakazu

Oficjalnie musimy nosić maseczki w komunikacji publicznej i w pomieszczeniach. Tymczasem spory odsetek osób w ogóle się do tego nie stosuje, z różnych przyczyn. Natomiast pracownicy sklepów, czy komunikacji publicznej nie mają możliwości, by nakazać komuś założenie maseczki. Mandat może wręczyć jedynie policja, a z kolei sądy najczęściej je anulują.

Konduktorzy co prawda stosują się do zaleceń i na każdej stacji przypominają o obowiązku noszenia maseczki, ale ludzie doskonale wiedzą, że nie muszą się do tego stosować. Bo nikt im za to nic nie zrobi.

Maseczka zmniejsza ryzyko zachorowania

Zakrywanie ust i nosa maseczką zwiększa nasze szanse na wyjście bez szwanku z każdego miejsca w przestrzeni publicznej. Być może materiał maseczki przepuszcza koronawirusa, ale jednak daje ponad 50% szans na to, że wirus się nie przedostanie. Naszym zdaniem warto się więc przemęczyć w maseczce. Po ponad dwóch latach powinniśmy być już przyzwyczajeni.

Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy mają już dość tematu koronawirusa, a niektórzy wręcz nie wierzą w jego istnienie. Winę za to ponoszą media, które sieją dezinformację na lewo i prawo. Niestety wiele osób przekonuje się o sile Covid-19 dopiero w momencie choroby. A przecież noszenie maseczki to niska cena za ochronę zdrowia.

Niezmiennie zachęcamy również do dbania o własną odporność. Spacery na świeżym powietrzu i zbilansowana dieta także mogą pomóc w walce z koronawirusem. Bo im silniejszy i zdrowszy organizm, tym lepiej.

Read More

Największe atrakcje Żagania!

Żagań to niewielkie miasto, ale z fantastyczną historią i cudownymi architektonicznymi pamiątkami z dawnych lat. Warto zatrzymać się w klimatycznym hotelu w okolicy i przejść się szlakiem najatrakcyjniejszych części miasta. Dowiedz się, które miejsca w Żaganiu koniecznie trzeba zobaczyć!

Pałac Książęcy w Żaganiu

Duma miasta, perła baroku — jedna z najpiękniejszych, najokazalszych budowli tego okresu w Polsce. Doskonale zachowany Pałac Książęcy dzisiaj jest Żagańskim Pałacem Kultury, a jego przestronne wnętrza są otwarte dla zwiedzających. Budynek jest znakomitą atrakcją cały rok, jednak jego zielone okolice najlepsze wrażenie robią latem, kiedy romantyczny park będący pozostałością po księżnie Dorocie de Talleyrand – Perigord, rozkwita bujną roślinnością.

W okolicy Pałacu Książęcego znajdują się również mniejsze, ale równie ciekawe obiekty do zwiedzania, między innymi oranżeria, domek portiera, młynówka, stary szpital i domek dzwonnika. Okolica ma swój wyjątkowy klimat, który przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Tunel Harry w Muzeum Obozów Jenieckich

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu polecaliśmy Wam w jednym z naszych poprzednich wpisów. Na terenie tego interesującego miejsca pamięci znajduje się doskonała imitacja tunelu, który kilkadziesiąt lat temu posłużył jeńcom do ucieczki. Tunel Harry jest największą atrakcją muzeum. Mimo że jest nieco płytszy niż oryginalny, zasypany dawniej tunel, to nadal pozwala poczuć wojenny klimat. Szczególną radość ze zwiedzania odtworzonego fragmentu poczują osoby znające film Wielka Ucieczka. To popularny amerykański film stworzony na podstawie prawdziwych wydarzeń w obozie jenieckim.

Dom Wdowi

Pałac księżnej Bironowej to perełka architektury klasycystycznej. Piętrowy, pięknie zdobiony budynek jest ozdobą miasta i siedzibą Urzędu Miejskiego. Wnętrza nie są typowo przystosowane do zwiedzania, ale można dostać się do środka i zobaczyć pozostałości dawnego wystroju pałacyku księżnej Anny Charlotty Doroty von Medem.

Ach, kiedyś to były domy! Obecnie możemy jedynie wyobrażać sobie dawną codzienność, a Żagań jest świetnym miejscem do bujania w obłokach. Nic, tylko wziąć w ręce romans, którego akcja rozgrywa się w XVIII wieku i odpoczywać.

Read More