Category: Zdrowie

Piąta fala koronawirusa w Lubuskiem. Czas się bać?

Koronawirus niestety nie odpuszcza, a najnowsze statystyki nie pozostawiają złudzeń. Piąta fala nabrała rozpędu i dała o sobie znać rekordem zakażeń. W Polsce blisko 33 tysiące osób zachorowało na Covid-19 w ciągu ostatniej doby. To największa liczba zachorowań w ciągu ostatnich miesięcy. Szpitale w Lubuskiem są jednak doskonale przygotowane na wszystkie covidowe scenariusze.

Łagodny przebieg piątej fali koronawirusa w Lubuskiem

W województwie lubuskim potwierdzono 454 nowe przypadki koronawirusa. Wzrost w stosunku do minionego tygodnia wyniósł 25%. Dla porównania wzrost statystyki zachorowań w całej Polsce wyniósł aż 97%. Wygląda więc na to, że jak dotąd piąta fala koronawirusa łagodnie przetacza się przez województwo.

Niestety nie wszystkim udaje się wygrać walkę z koronawirusem. Liczba zgonów z powodu choroby także nieznacznie wzrosła. W ciągu doby zmarło 315 osób w Polsce. W województwie lubuskim zmarło 10 osób.

Szpitale regionalne zapowiadają, że są dobrze przygotowane nawet na najczarniejsze scenariusze. Niektóre placówki powoli uruchamiają kolejne sekcje dla pacjentów z Covid-19. Obecnie w lokalnych szpitalach przebywa blisko 430 osób, z czego 21 przypadków przejawia ciężkie objawy koronawirusa. Osoby z ciężkimi objawami podłączono do respiratorów.

Jakie są prognozy dotyczące piątej fali?

Za nowe zakażenia koronawirusem odpowiada w dużej mierze wariant Omikron. Plusem tej sytuacji są dość łagodne objawy typowe dla tego wariantu. Jak się okazuje, plusem może być również wysoki stopień zakażalności wariantu Omikron. Dlaczego? Eksperci zakładają możliwy szybki przyrost zakażeń, co właśnie obserwujemy, a w konsekwencji szybkie wygaszenie zachorowań. Gdyby ten optymistyczny wariant się spełnił, pod koniec lutego wrócilibyśmy do luźniejszego funkcjonowania typowego dla okresu wakacyjnego.

Eksperci przewidują również, że piąta fala może być ostatnią związaną z obostrzeniami. Możliwe jednak, że wirus ponownie zmutuje, a sytuacja pozostanie niezmienna.

Faktem jest natomiast, że Covid-19 zostanie z nami na zawsze i z czasem przeistoczy się w chorobę sezonową, jednak już bez tak wyraźnych przyrostów zachorowań i zgonów. Jak będzie naprawdę, przekonamy się już za kilka miesięcy.

Read More

Problem z noszeniem maseczek w przestrzeni publicznej

Portal Nasze Miasto opublikował wpis o problemie, jakim jest notoryczne nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczek w pociągach. Nie trzeba statystyk, by zauważyć, że Polacy mają problem z noszeniem maseczek w ogóle. Tymczasem warto się do nich przekonać i spieszymy wyjaśnić dlaczego.

Polacy nie noszą maseczek, bo jest problem z egzekwowaniem nakazu

Oficjalnie musimy nosić maseczki w komunikacji publicznej i w pomieszczeniach. Tymczasem spory odsetek osób w ogóle się do tego nie stosuje, z różnych przyczyn. Natomiast pracownicy sklepów, czy komunikacji publicznej nie mają możliwości, by nakazać komuś założenie maseczki. Mandat może wręczyć jedynie policja, a z kolei sądy najczęściej je anulują.

Konduktorzy co prawda stosują się do zaleceń i na każdej stacji przypominają o obowiązku noszenia maseczki, ale ludzie doskonale wiedzą, że nie muszą się do tego stosować. Bo nikt im za to nic nie zrobi.

Maseczka zmniejsza ryzyko zachorowania

Zakrywanie ust i nosa maseczką zwiększa nasze szanse na wyjście bez szwanku z każdego miejsca w przestrzeni publicznej. Być może materiał maseczki przepuszcza koronawirusa, ale jednak daje ponad 50% szans na to, że wirus się nie przedostanie. Naszym zdaniem warto się więc przemęczyć w maseczce. Po ponad dwóch latach powinniśmy być już przyzwyczajeni.

Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy mają już dość tematu koronawirusa, a niektórzy wręcz nie wierzą w jego istnienie. Winę za to ponoszą media, które sieją dezinformację na lewo i prawo. Niestety wiele osób przekonuje się o sile Covid-19 dopiero w momencie choroby. A przecież noszenie maseczki to niska cena za ochronę zdrowia.

Niezmiennie zachęcamy również do dbania o własną odporność. Spacery na świeżym powietrzu i zbilansowana dieta także mogą pomóc w walce z koronawirusem. Bo im silniejszy i zdrowszy organizm, tym lepiej.

Read More

Pandemia osób niezaszczepionych: nagonka na osoby, które odmówiły szczepienia przeciwko Covid-19

Daleko nam do miłośników teorii spiskowych, czy osób, które bagatelizują obecność koronawirusa. Nie sposób jednak nie zauważyć przykrych zachowań wielu osób, zarówno publicznych, jak i prywatnych, które mówią o ludziach niezaszczepionych jak o najgorszym złu tego świata. Dlaczego straszenie i poniżanie ludzi stało się nieodłącznym elementem tematów związanych z koronawirusem?

Osoby niezaszczepione winne pandemii koronawirusa?

Eksperci wypowiadają się jednoznacznie: obecna sytuacja związana z koronawirusem jest winą osób niezaszczepionych. Mniej lub bardziej wiarygodne statystyki podają, że w szpitalach najwięcej miejsc zajmują osoby niezaszczepione. Jednocześnie zgrabnie pomija się fakt, że osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepienia, także chorują i także niekiedy wymagają hospitalizacji. Być może właśnie to jest przyczyną, dla której osoby zaszczepione tak bardzo boją się koronawirusa i osób, które nie przyjęły szczepionki.

Popularna ostatnio narracja nasuwa wniosek, że osoby niezaszczepione są winne wybuchu pandemii, co jest oczywiście niemożliwe. I podczas gdy od ekspertów wymagamy profesjonalizmu, otrzymujemy stek zastraszeń i wyraźną zachętę do szykanowania osób, które nie zdecydowały się na DOBROWOLNE szczepienie. Takie zachowanie nie prowadzi do niczego innego jak do niepotrzebnych podziałów.

Walka z koronawirusem to nasz wspólny interes

Nie wątpimy w to, że szczepionki są pewną formą ochrony przed Covid-19 i że wysoki wskaźnik szczepień ostatecznie pozwoli nam pożegnać się z obostrzeniami. Prawda jest również taka, że wciąż zdarzą się osoby, które umrą na koronawirusa, podobnie jak w przypadku grypy, czy zapalenia płuc.

Naszym zdaniem problem ze szczepionkami polega na dziesiątkach sprzecznych danych i informacji, które zalewały internet na początku wprowadzenia preparatów przeciwko Covid-19. To nastawiło wiele osób przeciwko szczepieniom. A utrzymywanie, że to osoby niezaszczepione są wszystkiemu winne, podczas gdy zaszczepieni również zarażają, tylko pogarsza sytuację.

Chcemy zachęcić Was do dbania o siebie i własne zdrowie, a jednocześnie prosić o zachowanie zdrowego rozsądku. Bądźmy dla siebie dobrzy i szanujmy decyzje innych. Zastraszanie i wyzwiska najczęściej dają odwrotny skutek od zamierzonego. Najskuteczniejszą zachętą do szczepień będą rzetelne badania i statystyki, a nie straszenie zwolnieniem z pracy, czy nieprzyjęciem do szpitala.

Read More

Październik: czas na profilaktykę raka piersi

Październik jest w Polsce miesiącem profilaktyki raka piersi. W tym czasie z pewnością zauważycie więcej kampanii nakłaniających kobiety do wykonywania badań. To dobry moment, by zapoznać się lepiej z możliwością zapobiegania poważnych konsekwencji zachorowania na nowotwór piersi.

Zdrowie jest najważniejsze: jak chronić się przed rakiem piersi?

Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że na raka piersi chorują tylko kobiety starsze. Stąd większość bezpłatnych badań i kampanii skierowana jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Kobiety w tym wieku mogą skorzystać z bezpłatnych i niewymagających rejestracji badań.

Niestety, średnia wieku pojawiania się wielu nowotworów, w tym raka piersi, systematycznie spada. Coraz więcej kobiet zauważa u siebie niepokojące zmiany już po 30 i 40 roku życia. Dlatego zachęcamy, by nie lekceważyć profilaktyki raka piersi również w młodszym wieku.

Wśród kobiet mocno promuje się samobadanie piersi, jednak wiele pań nie ma doświadczenia i nie potrafi z całą pewnością ocenić, czy wyczuwalny pod skórą guzek to naturalna budowa piersi, czy rozrastający się nowotwór. Z tego względu zalecane są konsultacje lekarskie.

U młodszych kobiet stosowaną metodą na wczesne wykrycie zmian nowotworowych jest rezonans magnetyczny, a jako badanie uzupełniające stosuje się niekiedy ultrasonograf. Mammografia, ze względu na swoją specyfikę, jest wykonywana zwykle starszym kobietom. Wykrycie zmiany nowotworowej to podstawa do wykonania dalszych badań, m.in. biopsji.

Wczesne wykrycie nowotworu to klucz do zdrowia

Im bardziej rozwinięty guz, tym większe szanse na przerzuty i nierówną walkę o własne zdrowie i życie. Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z badaniami i stracić tę chwilę czasu na badania profilaktyczne. Tym sposobem możemy wykryć raka, zanim wejdzie w niebezpieczną fazę złośliwą.

To, co najistotniejsze — wczesne wykrycie nowotworu oznacza również mniej inwazyjne metody leczenia. Tym samym mamy większe szanse na powrót do pełni zdrowia i znacznie mniejsze cierpienie podczas terapii.

Read More

Co daje rezygnacja z picia alkoholu?

W naszej kulturze przyjęło się, że alkohol jest ważnym elementem świętowania, czy imprezowania. Lubimy sobie wypić drinka dla odstresowania, lub zrelaksować się przy lampce wina. Popularne jest również picie piwa — dla przepłukania nerek. A co, gdyby tak całkowicie zrezygnować z picia alkoholu? Okazuje się, że nasze zdrowie może się bardzo poprawić, jeśli przestaniemy pić alkohol, nawet jeśli dotychczas robiliśmy to jedynie okazjonalnie.

Rezygnacja z alkoholu przy piciu okazjonalnym

W tym artykule nie skupiamy się na rezygnacji z picia w przypadku choroby alkoholowej, chociaż rezygnacja z nałogu w tym przypadku również ma mnóstwo zalet. Chcemy natomiast poruszyć kwestie zdrowotne osób, które alkohol piją od czasu do czasu. Czy takie osoby po wykluczeniu alkoholu z życia również mają szansę na zauważenie pozytywnych zmian w swoim organizmie? Okazuje się, że tak.

Uspokajamy wszystkich, którzy rezygnować z okazjonalnego picia nie chcą. Umiarkowane ilości alkoholu nie szkodzą zdrowiu, jednak całkowita rezygnacja z picia wiąże się z korzyściami, które zainteresują każdego.

Lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne

Osoby, które odstawią alkohol całkowicie, zauważą, że poprawia się ich pamięć i koncentracja. To jedne z wielu pozytywnych skutków, jakie odczujemy na poziomie psychicznym. Osoby, które nie piją, rzadziej zmagają się ze stanami depresyjnymi i obce im dramatyczne poranki z ciężką głową i brakiem energii. Osoby niepijące wbrew pozorom lepiej się wysypiają. Niektórzy praktykują picie lampki wina na sen, ale jest to środek, który ewentualnie pomaga zasnąć, a nie się wyspać.

Na poziomie fizycznym zauważymy poprawę wyglądu skóry. Alkohol sprzyja również opuchnięciu, a ze względu na wysoką kaloryczność, podnosi także wagę. Rezygnacja z picia to szansa na szybsze uzyskanie wymarzonej sylwetki. Przestając pić alkohol, odciążamy też wątrobę i żołądek. Jednocześnie wzmacnia się nasza odporność, co ma szczególne znaczenie w czasie zbliżającej się jesieni. Podobnych zalet jest o wiele więcej!

Na koniec warto wspomnieć o korzyściach społecznych. Kiedy nie kupujesz alkoholu, oszczędzasz dużo pieniędzy. Podczas imprez czy spotkań rodzinnych kontrolujesz swoje zachowanie i masz szansę świetnie się bawić bez konsekwencji na drugi dzień. Odstawienie alkoholu świetnie weryfikuje również znajomych. Imprezując na trzeźwo, z całą jasnością zauważysz też, jak nudni i żałośni stają się ludzie po wypiciu procentów.

Read More

Wybierasz się do lasu na grzyby? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Polsce daleko do dzikich lasów Kanady, gdzie pakujące się do aut niedźwiedzie są na porządku dziennym. W polskich lasach czyha na nas jednak wiele innych zagrożeń, a jednym z nich jest nasza własna nieostrożność. Obecnie, kiedy sezon grzybowy mamy w pełni, warto pomyśleć o bezpieczeństwie podczas wycieczek do lasu.

Grzybiarze zagubieni w lesie

Może Ci się wydawać, że żagańskie lasy znasz jak własną kieszeń. Wiele osób właśnie z tą myślą udaje się do lasu na grzyby. Skoncentrowani na poszukiwaniu coraz lepszych okazów, tracimy poczucie czasu i orientacji. Nagle zdajemy sobie sprawę, że ścieżka usłana grzybami doprowadziła nas do części lasu, z której ciężko nam znaleźć wyjście.

W ciągu sezonu grzybowego policjanci interweniują kilkadziesiąt razy każdego roku. Poszukiwania przeważnie kończą się szczęśliwie, ale przy okazji jest to ogromny stres dla całej rodziny i samego zaginionego. Warto również mieć na uwadze, że policjanci w tym czasie nie mogą zająć się innymi rzeczami. Aby unikać stresujących i kłopotliwych sytuacji, powinniśmy zachować pewne środki ostrożności. Nie jest to trudne!

Wycieczka do lasu — podstawowe zasady bezpieczeństwa

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że w polskim lesie zaatakuje Cię dzikie zwierzę. Za to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaatakuje Cię niekorzystna pogoda lub własne zmęczenie. Z tego powodu nie zaleca się samotnych wycieczek do lasu. A jeśli trudno o towarzysza wyprawy, należy wziąć ze sobą naładowany telefon komórkowy, by w każdej chwili móc wezwać pomoc.

Warto również zadbać o takie podstawy jak odpowiedni ubiór. Wygodne buty, długie spodnie i ciepły polar. Pogoda bywa kapryśna, dlatego warto być przygotowanym na niespodziewany deszcz i ochłodzenie. Równie istotny jest prowiant. Wśród grzybiarzy nie brakuje miłośników papierosów, a ci słyną z zastępowania posiłków papierosem. W lesie tak nie robimy. Pamiętajmy, że nawet dwugodzinny spacer w poszukiwaniu grzybów to wysiłek dla organizmu. Trzeba więc uzupełniać płyny i zrobić przynajmniej jedną przerwę na zjedzenie czegoś pożywnego. Zapewniamy, że z takim ekwipunkiem poszukiwanie grzybów będzie jeszcze przyjemniejsze!

Read More

Ugryzienie przez pszczołę, osę, lub szerszenia, kiedy trzeba się martwić?

Lato to czas, kiedy nie tylko ludzie korzystają z uroków życia. Zarówno pszczoły, jak i mniej sympatyczne osy i szerszenie także mają prawo do życia. Od czasu do czasu nasze drogi się krzyżują, a wtedy może dojść do ukąszenia. Kiedy powinniśmy się martwić? Jak złagodzić ból po ukąszeniu owada? Zapraszamy do czytania!

Ukąszenie pszczoły i osy, jak postępować?

Pszczoły i mniej sympatyczne osy to bardzo pożyteczne stworzenia, dzięki którym życie na Ziemi wciąż istnieje. Przede wszystkim powstrzymajmy się od bezmyślnego zabijania tych zwierzątek. Warto również wiedzieć, że ich celem życiowym nie jest żądlenie ludzi. To jedynie forma samoobrony. Dopóki nie zagrażamy naszym pasiastym przyjaciołom, możemy czuć się bezpiecznie.

Pszczoły najłatwiej można odróżnić od os, przyglądając się górnej części tułowia. Pszczoły mają puchaty kaftanik, a osy są gładkie. Dodatkowo osy mogą żądlić wiele razy, ponieważ ich budowa nie przewiduje utraty żądła po jego użyciu, jak ma to miejsce w przypadku os. Skoro wyjaśniliśmy sobie te podstawowe kwestie, przejdźmy do zaleceń, jak postępować po ukąszeniu przez pszczołę lub osę.

  • Jeśli miejsce ukąszenia znajduje się wokół ust lub gardła, natychmiast należy udać się do lekarza. Opuchlizna może uniemożliwić oddychanie, bez względu na to, czy jesteśmy uczuleni na jad, czy nie.
  • W pozostałych przypadkach osoby nieuczulone na jad os i pszczół mogą spróbować złagodzić ból zimnym kompresem. W przypadku pszczół należy również wyjąć żądło.
  • Osoby uczulone należy obserwować. W przypadku takich objawów, jak nudności, bladość skóry, wysypka i omdlenie, natychmiast zgłosić się po medyczną pomoc.

Bardzo niebezpieczne są użądlenia grup os lub pszczół. W tym przypadku nawet zdrowa osoba może dostać wstrząsu anafilaktycznego. W tym przypadku także należy skorzystać z pomocy lekarza.

Szerszenie — czy słusznie się ich boimy?

Naturalnym środowiskiem szerszenia są tereny zalesione, a że takich miejsc jest coraz mniej, szerszeń przystosował się do życia między ludźmi. Szerszenie wyglądają praktycznie jak osy, są jednak znacznie większe, mają także większe żądła i nieco więcej toksyn, które sprawiają, że ukąszony fragment ciała puchnie i boli nieco mocniej, niż w przypadku ukąszeń pszczół i os.

Szerszenie robią niemiłe wrażenie. Większość ludzi panikuje na widok stworzenia tego gatunku, zupełnie niepotrzebnie. Szerszeń ma lepsze rzeczy do roboty, niż atakowanie ludzi. Nieco inaczej jest wtedy, gdy będziemy próbowali zanadto zbliżyć się do gniazda szerszeni. Wtedy istotnie może zaatakować nas nie jeden, a kilka osobników. Nie ma w tym nic dziwnego — każdy broni swojego domu, prawda?

Kiedy widzisz szerszenia, po prostu do niego nie podchodź, gdyż w pobliżu może znajdować się gniazdo. Nie panikuj, nie odganiaj go i nie krzycz. Miejsca starczy dla wszystkich. Kiedy mimo wszystko zdarzy Ci się zadrzeć z szerszeniem, który ukąsi, po prostu obserwuj objawy. Jeśli nie jesteś uczulony na jad szerszeni, interwencja lekarza nie będzie potrzebna. Postępuj podobnie, jak w przypadku ukąszenia przez osy i pszczoły.

Największy problem z użądleniami polega na tym, że większość ludzi nie wie, czy jest uczulona na jad wspomnianych w tekście owadów. Można to sprawdzić, wykonując odpowiednie testy u lekarza.

Read More

Profesor Jana Skrzypczak zachęca do badań profilaktycznych

Wczoraj, 9 sierpnia odbyło się wyjątkowe spotkanie w siedzibie NFZ w Zielonej Górze. Gościem spotkania była profesor Jana Skrzypczak, znana jako konsultantka wojewódzka w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Spotkanie bez wątpienia może być źródłem cennych informacji dla każdej kobiety. Przede wszystkim profesor Skrzypczak starała się uświadomić kobietom, jak ważne są badania w profilaktyce raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy zabija kobiety, które mogły wyzdrowieć

Niektóre choroby nowotworowe wykryte we wczesnym stadium dają 100% szans na całkowity powrót do zdrowia. Jednym z nich jest właśnie rak szyjki macicy. Wcześnie wykryte zmiany nowotworowe w stosunkowo prosty sposób można usunąć i umożliwić pacjentce powrót do normalnego życia. Wyleczony we wczesnym stadium nowotwór szyjki macicy nie pozostawia trwałych śladów.

Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy rak szyjki macicy nie zostanie wykryty w porę. Im później nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym trudniejsze będzie leczenie. Niestety, większość kobiet chorych na raka szyjki macicy umiera. Wszystko przez brak regularnych badań cytologicznych, które są najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu.

Regularne coroczne badania zaleca się kobietom już od momentu rozpoczęcia współżycia. Na terenie województwa lubuskiego w wybranych punktach cytologia wykonywana jest bezpłatnie u kobiet od 25 do 59 roku życia.

Cytologia nie boli

Profesor Skrzypczak podkreśliła, że kobiety zawsze pamiętają o wizycie u fryzjera i kosmetyczki, a pamiętanie o badaniu cytologicznym raz w  roku wydaje się dla wielu kobiet nieosiągalne. Na czym zatem polega trudność? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, bo przecież w grę wchodzi nie tylko zdrowie, ale również życie.

Badanie cytologiczne jest bezbolesne i darmowe, podobnie jak wizyty u ginekologa. Wszystkie kobiety posiadające ubezpieczenie zdrowotne mogą umówić się do ginekologa w ramach NFZ. Kolejki nie są tak długie jak w przypadku innych lekarzy specjalistów. Samo badanie trwa natomiast kilka sekund. Tyle wystarczy, by uratować sobie życie.

Mocno zachęcamy wszystkie kobiety do regularnych badań cytologicznych i nie tylko. Warto o siebie dbać zarówno na zewnątrz, jak i od środka.

Read More