Władze Żagania uczyniły kolejny krok w staraniu się o to, by miasto było miejscem rozwiniętym społecznie. Dzięki środkom przekazanym przez Wojewodę Lubuskiego Żagań może zrealizować program wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Dowiedz się, kto może się ubiegać o bezpłatną pomoc i na czym ona polega.
Asystent dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
Miasto zdobyło fundusze na zrealizowanie tegorocznej edycji programu wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu osoby ze znacznym lub umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności mogą się ubiegać o bezpłatną pomoc asystenta. Taka pomoc może trwać przez 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w tygodniu.
O pomoc mogą ubiegać się również rodzice dzieci do 16 roku życia. Warunkiem także jest orzeczenie o niepełnosprawności. Asystent oznacza pomoc w codziennym życiu i wypełnianiu obowiązków poza domem. Do obowiązków osoby asystującej należy również załatwianie spraw urzędowych i wspólne podróżowanie do instytucji kultury.
Dzięki wsparciu asystenta osoba z niepełnosprawnościami jest w stanie spędzać więcej czasu poza domem, korzystać z rozrywki i lepiej radzić sobie z codziennymi obowiązkami.
Bezpłatna pomoc, ale z limitami
Godzinowy wymiar pomocy asystenta zależy od stopnia orzeczenia. Maksymalny wymiar pomocy obejmuje 840 godzin. Przysługują one osobom z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną. Osoby bez niepełnosprawności sprzężonej mogą liczyć na 740 godzin pomocy asystenta. Z kolei osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i dzieci do 16 roku życia mogą liczyć na 340 godzin wsparcia w ciągu roku.
Bezpłatna pomoc w takim wymiarze godzin to z pewnością kropla w morzu potrzeb, ale jest to krok naprzód w lepszym przystosowaniu miasta do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Miejmy nadzieję, że takich programów wsparcia w przyszłości będzie w Żaganiu więcej.