Za kilka dni Żagań rozpocznie uroczyste obchody święta Czarnej Dywizji. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótką lekcję historii. Z jakimi wydarzeniami wiąże się święto Czarnej Dywizji? Jakie znaczenie miały te wydarzenia dla historii Polski? Zapraszamy do czytania!
Święto 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego
Obchodzone w Żaganiu święto Czarnej Dywizji związane jest z rocznicą istnienia 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego stacjonującej w mieście. Historia 11 DKPanc ma związek z końcem II Wojny Światowej, kiedy w 1945 roku sformowano 11 Dywizję Piechoty w rejonie Łodzi. Na jej bazie w 1949 roku utworzono 11 Zmotoryzowaną Dywizję Piechoty. W następnych latach jednostka była wielokrotnie przekształcana i ostatecznie zyskała nazwę i funkcję, z której jest znana obecnie.
Zdecydowana większość sił 11 DKPanc stacjonuje w Żaganiu i właśnie tutaj obchodzi swoje święto. Czarna Dywizja jest jednym z najistotniejszych elementów polskich sił zbrojnych i jedynym pancernym związkiem taktycznym w Polsce. To wykwalifikowani żołnierze dysponujący najnowocześniejszym sprzętem. Powstała po wojnie jednostka ma więc ogromne znaczenie dla współczesnej obrony militarnej kraju.
Od wielu lat patronem 11 DKPanc jest król Jan III Sobieski. W zeszłym roku jednym z głównych elementów uroczystości, które odbyły się w Żaganiu 12 września, była rocznica zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Patrona wybrano nie przez przypadek, a ze względu na jego liczne zasługi dla Rzeczpospolitej. To właśnie za czasów jego panowania sytuacja w kraju uległa stabilizacji. Król Jan III Sobieski był znakomitym przywódcą, a bitwa pod Wiedniem w 1683 roku była jego najsłynniejszym zwycięstwem.