Podczas gdy w Polsce wciąż kłócimy się o obowiązek szczepień, mieszkańcy Włoch nie mają już wyboru. Od tego momentu niezaszczepieni nie będą mogli pracować ani brać udziału w życiu publicznym. Celem zaostrzenia restrykcji jest chęć zwiększenia wskaźnika szczepień w kraju, który obecnie wynosi 75%. Na razie nie wiadomo, czy podobne zasady będą obowiązywać w Polsce.
Do pracy i do komunikacji miejskiej tylko z przepustką
Od teraz we Włoszech w miejscach użyteczności publicznej trzeba pojawiać się ze specjalną przepustką. Można ją uzyskać na trzy sposoby: przez certyfikat szczepień, udokumentowane przebycie choroby w ciągu ostatniego półrocza, lub przez test na koronawirusa. Nie trzeba być doskonałym matematykiem, by szybko zdać sobie sprawę, że to właśnie przyjęcie szczepionki jest na dłuższą metę najwygodniejszą opcją.
Jeśli ktoś uchyli się od konieczności okazywania przepustki, musi liczyć się z surowymi karami. W pracy brak przepustki oznacza zawieszenie i bezpłatny urlop. Za brak dokumentu w pociągach, samolotach, na statkach i w autobusach grozi kara do 1 000 euro. Przepustka obowiązuje także w restauracjach i barach. Od połowy października każdy będzie musiał mieć taki dokument przy sobie, by w ogóle wyjść z domu.
Włosi uważają spadek liczby zakażeń i zgonów
Według statystyk surowy system wprowadzony we Włoszech na początku września działa. W ciągu kilku ostatnich dni zanotowano spadek zakażeń, hospitalizacji i zgonów spowodowanych koronawirusem, System przepustek najwyraźniej pozwoli Włochom uniknąć kolejnego lockdownu. Przepustka stanie się dokumentem podobnym do dowodu osobistego — ludzie będą go nosić przy sobie i korzystać z usług, które bez przepustki byłyby zablokowane.
Najnowsze statystyki pokazują również, że obecnie w szpitalach znajdują się przede wszystkim osoby niezaszczepione. Podobna prawidłowość utrzymuje się zarówno we włoskich, jak i polskich szpitalach. Na razie jednak nie pojawiają się głosy o tym, by w Polsce także zastosowano system przepustek. Najpewniejszym rozwiązaniem jest niestety kolejny lockdown.