Podczas realizacji projektu pod nazwą Peryklina Żar, który to obejmuje m.in. obszar gminy wiejskiej Żary, spółka górnicza Amarante przeprowadziła 30 odwiertów, co doprowadziło do znaczącego odkrycia. W ubiegłym roku (2022) Amarante, po przeprowadzeniu serii otworów rozpoznawczych, opracowało uzupełnienie do dokumentacji geologicznej. Stwierdzono w niej obecność zasobów miedzi i srebra o łącznej masie przekraczającej 100 milionów ton rudy.
Otwory wiertnicze na terenach w pobliżu Żar zostały wykonane przez spółkę górniczą Amarante. Firma ta jest częścią amerykańskiej grupy kapitałowej Electrum, która od 30 lat angażuje się aktywnie w sektor surowców naturalnych. Amarante w ramach swej działalności kontynuuje prace związane z realizacją koncesji na poszukiwanie złóż rud miedziowo-polimetalicznych na terenie Perykliny Żar.
Magdalena Czober, reprezentująca spółkę Amarante, wyjaśnia: „Electrum podjęło ryzyko i zainwestowało w niezbędne działania, które zaowocowały odkryciem złóż miedzi i srebra na terenie zachodniej Polski”. W ramach realizacji projektu Peryklina Żar, obejmującego m.in. gminę Żary, firma przeprowadziła 30 odwiertów. To właśnie te prace doprowadziły do istotnego odkrycia. Spółka opracowała dodatkowe materiały do dokumentacji geologicznej, uzupełniając ją o wyniki dotychczasowych prac i badań. Te dalsze analizy potwierdziły, że udokumentowane zasoby miedzi i srebra wynoszą ponad 100 mln ton rudy.