Zaginięcia, zniszczone podszycia leśne, brak umiaru i jakiejkolwiek kultury — tegoroczny wysyp grzybów idzie w parze z wysypem ludzi, za których można się tylko wstydzić. Dowiedz się, czego NIE należy robić w lesie. Chroń swoje zdrowie i życie leśnych zwierząt!
Policjanci notorycznie szukają po lasach zagubionych grzybiarzy
Najnowszy przypadek zaginięcia osoby udającej się do lasu na grzyby dotyczy samego Żagania. W sobotę 18 września na grzyby wyruszył 78-latek, który zgubił drogę do domu. W akcji poszukiwawczej uczestniczyły cztery zastępy straży pożarnej, Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Jarogniewice z psami ratowniczymi i kilka patroli policji. Wszystko po to, by znaleźć niefrasobliwego człowieka, który w poszukiwaniu grzybów zboczył ze znanej mu trasy.
Mężczyznę na szczęście udało się znaleźć zdrowego i tak jest w przypadku większości zgłoszonych przypadków nieodpowiedzialnego grzybobrania. Jeśli jednak zaginięcie nie zostanie zgłoszone na czas, leśna wycieczka może skończyć się naprawdę tragicznie, zwłaszcza jeśli osobą zaginioną jest starszy człowiek.
Policjanci nieustannie przestrzegają przed samotnymi wycieczkami do lasu. Oprócz tego powinniśmy również pamiętać o odpowiednim ubiorze, prowiancie i naładowanym telefonie komórkowym. Polskie lasy może i nie są przepełnione groźnymi dla człowieka zwierzętami, ale zagrożenie dla zdrowia lub życia stanowią inne czynniki. Wystarczy wychłodzenie organizmu, brak wodny pitnej i zwyczajny strach, by radosne grzybobranie zamieniło się w koszmar.
Grzybiarze pozostawiają po sobie pasma zniszczenia
Polska jest jednym z niewielu państw, które umożliwiają ludziom swobodne grzybobranie. Z reguły jest to albo zakazane, albo płatne. Polacy mogą nazwać się szczęściarzami w tym względzie, ale w żaden sposób nie potrafią tego docenić. W szale grzybowym zbieracze niszczą wszystko, co znajduje się na ich drodze i nie jest grzybem jadalnym. Celowe niszczenie niejadalnych grzybów to prawdziwa plaga w polskich lasach.
Być może ludzie nie zdają sobie sprawy, że trujące dla nas grzyby są źródłem pożywienia dla leśnych zwierząt. Grzyby to ważna część ekosystemu i takie destrukcyjne działanie na dłuższą metę może przynieść trudne do okiełznania, negatywne skutki.
Z relacji leśników wynika, że najbardziej dzikim stworzeniem leśnym jest… człowiek. Apelujemy o zdrowy rozsądek i szacunek do tego, co daje nam natura.