W naszej kulturze przyjęło się, że alkohol jest ważnym elementem świętowania, czy imprezowania. Lubimy sobie wypić drinka dla odstresowania, lub zrelaksować się przy lampce wina. Popularne jest również picie piwa — dla przepłukania nerek. A co, gdyby tak całkowicie zrezygnować z picia alkoholu? Okazuje się, że nasze zdrowie może się bardzo poprawić, jeśli przestaniemy pić alkohol, nawet jeśli dotychczas robiliśmy to jedynie okazjonalnie.
Rezygnacja z alkoholu przy piciu okazjonalnym
W tym artykule nie skupiamy się na rezygnacji z picia w przypadku choroby alkoholowej, chociaż rezygnacja z nałogu w tym przypadku również ma mnóstwo zalet. Chcemy natomiast poruszyć kwestie zdrowotne osób, które alkohol piją od czasu do czasu. Czy takie osoby po wykluczeniu alkoholu z życia również mają szansę na zauważenie pozytywnych zmian w swoim organizmie? Okazuje się, że tak.
Uspokajamy wszystkich, którzy rezygnować z okazjonalnego picia nie chcą. Umiarkowane ilości alkoholu nie szkodzą zdrowiu, jednak całkowita rezygnacja z picia wiąże się z korzyściami, które zainteresują każdego.
Lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne
Osoby, które odstawią alkohol całkowicie, zauważą, że poprawia się ich pamięć i koncentracja. To jedne z wielu pozytywnych skutków, jakie odczujemy na poziomie psychicznym. Osoby, które nie piją, rzadziej zmagają się ze stanami depresyjnymi i obce im dramatyczne poranki z ciężką głową i brakiem energii. Osoby niepijące wbrew pozorom lepiej się wysypiają. Niektórzy praktykują picie lampki wina na sen, ale jest to środek, który ewentualnie pomaga zasnąć, a nie się wyspać.
Na poziomie fizycznym zauważymy poprawę wyglądu skóry. Alkohol sprzyja również opuchnięciu, a ze względu na wysoką kaloryczność, podnosi także wagę. Rezygnacja z picia to szansa na szybsze uzyskanie wymarzonej sylwetki. Przestając pić alkohol, odciążamy też wątrobę i żołądek. Jednocześnie wzmacnia się nasza odporność, co ma szczególne znaczenie w czasie zbliżającej się jesieni. Podobnych zalet jest o wiele więcej!
Na koniec warto wspomnieć o korzyściach społecznych. Kiedy nie kupujesz alkoholu, oszczędzasz dużo pieniędzy. Podczas imprez czy spotkań rodzinnych kontrolujesz swoje zachowanie i masz szansę świetnie się bawić bez konsekwencji na drugi dzień. Odstawienie alkoholu świetnie weryfikuje również znajomych. Imprezując na trzeźwo, z całą jasnością zauważysz też, jak nudni i żałośni stają się ludzie po wypiciu procentów.