Początek astronomicznej jesieni oficjalnie rozpoczął również sezon na grzybobranie. Nie każde województwo może pochwalić się urodzajem jadalnych grzybów, natomiast każdy region przyciąga wielu grzybiarzy. W województwie lubuskim lasy (jak na razie) są zagrzybione w stopniu umiarkowanym. Możliwe jednak, że stan ten wkrótce się poprawi. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zbierać grzyby!
Wysyp grzybów w pobliżu Żagania
Według najnowszych danych największy wysyp grzybów jest obecnie w powiecie żagańskim. Mieszkańcy Żagania i okolic mogą więc czuć się uprzywilejowani i zmotywowani do wypraw na grzyby. Zapowiada się udany sezon grzybowy w powiecie! Mimo to warto pamiętać, że urodzaj grzybów jadalnych idzie w parze z urodzajem grzybów trujących. Niektóre gatunki grzybów trujących i jadalnych są do siebie tak podobne, że nawet doświadczony zbieracz grzybów potrzebuje chwili na przeanalizowanie sytuacji. Dla pewności lepiej zrezygnować z zabierania grzyba, którego nie jest się pewnym. To niby oczywiste, ale lepiej przypomnieć.
Jak bezpiecznie zbierać grzyby?
Grzybobranie to przyjemne zajęcie, kuszące także laików. Pamiętajmy jednak, że zbieranie grzybów w lesie to nie wizyta w sklepie. Bardzo często zdarza się, że osoba zaaferowana ścieżką usianą grzybami, gubi się w lesie. Mamy koniec września, zmrok zapada coraz szybciej, a znalezienie odpowiedniej ścieżki w samym środku lasu może się okazać trudne. Niedawno media wspominały o kobiecie, którą odnaleziono w lesie po czterech dniach. Miała dużo szczęścia, że udało jej się przeżyć.
Do lasu wchodzimy odpowiednio ubrani, z zapasem wody i jedzeniem, z naładowanym telefonem i mapą lub osobą, która potrafi się w lesie odnaleźć. Podczas grzybobrania należy zachować zdrowy rozsądek i mierzyć siły na zamiary.