Rozważasz zakup nieruchomości od komornika? Dowiedz się, na co należy zwrócić uwagę! Oferty komornicze są z pewnością korzystne, ale niepozbawione pewnego ryzyka…
Mieszkania i domy sprzedawane poniżej wartości rynkowej
Komornik zajmuje dom lub mieszkanie w momencie, gdy jego właściciele mają naprawdę duże długi i zajęcie posesji jest jedyną szansą na ich uregulowanie. W związku z tym dom lub mieszkanie dłużników trafia na rynek nieruchomości. Dlaczego oferty komornicze są tak korzystne? Ponieważ liczy się czas. Komornik chce sprzedać mieszkanie jak najszybciej, by jak najprędzej uregulować długi. Posesje są więc bardzo atrakcyjne cenowo, co wcale nie oznacza, że na sprzedaż wystawiono ruderę.
Nieruchomości komornicze trzeba kupować na drodze licytacji, za gotówkę. Co ciekawe, na terenie województwa lubuskiego jest naprawdę dużo ciekawych ofert. Mieszkanie w dobrej okolicy, powierzchnia blisko 80 metrów kwadratowych za 110 tys. zł? To możliwe! Zanim jednak zechcecie skorzystać z podobnych ofert, sprawdźcie wszystkie regulacje prawne danego mieszkania, by nie kupić sobie problemu.
Problemy z eksmitowanymi lokatorami i inne utrudnienia
Eksperci zwracają uwagę na pewne kruczki prawne i termin wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Ważne, by postępowanie zostało rozpoczęte po 3 maja 2012 roku, gdyż wtedy obowiązuje nowe, korzystniejsze prawo dla zakupu nieruchomości komorniczych. Istotnym faktem jest również konieczność posiadania całej kwoty wartości mieszkania lub domu. Osoba, która wygra licytację, musi zapłacić za nieruchomość w ciągu kilku dni, maksymalnie w ciągu miesiąca. Z tymi czynnikami można jednak sobie bez trudu poradzić. Prawdziwym problemem są zadłużeni lokatorzy.
Niestety zdarza się, że w licytacjach komorniczych sprzedawane są nieruchomości z lokatorami. Mieszkańcy otrzymali oczywiście nakaz eksmisji, ale się do niego nie zastosowali. Polskie prawo jest tak skonstruowane, że takich lokatorów nie można ot tak sobie wyrzucić na bruk. Nowy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapewnienia lokatorom lokum na czas ich starania się o mieszkanie socjalne. W okresie letnim można wyeksmitować mieszkańców do schroniska dla bezdomnych. Takie działanie jest możliwe jedynie na drodze postępowania eksmisyjnego. Wiąże się to ze sporym wysiłkiem, nakładem czasu i energii.
Warto również wspomnieć, że niektórych osób nie można eksmitować. Są to między innymi kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore i bezrobotni. W takim wypadku musimy czekać, aż niechciani lokatorzy otrzymają mieszkanie socjalne, co może potrwać nawet kilka lat.