II Wojna Światowa była dramatycznym czasem dla wszystkich Polaków. Żadne miasto i żadna wieś nie uniknęła niszczycielskich następstw wojny. Jak podają historyczne fakty, Żagań od czasów wojen na długo przed I i II Wojną światową miał pecha, jeśli chodzi o dramatyczne dzieje. Obozy jenieckie w Żaganiu budowano już od 1813 roku.
Historia, o której nie można zapomnieć
Obóz jeniecki w Żaganiu, podobnie jak inne miejsca pamięci wydarzeń i zbrodni wojennych, nie istnieją dla naszej rozrywki. To dowody, bez których nikt nie uwierzyłby w to, jak okrutna była II Wojna Światowa. O zbrodniach nazistów moglibyśmy zapomnieć wraz z odejściem osób, które przetrwały to piekło. A kiedy zapomnimy, co ochroni nas przed powtórzeniem się tego okropnego scenariusza?
Pamięć wydarzeń z czasów II Wojny Światowej należy w sobie pielęgnować i przekazywać ją dalszym pokoleniom. Osobom, które walczyły za nasz kraj, należy się także szacunek, który możemy okazywać poprzez odwiedzanie właśnie takich miejsc, jak Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że muzeum w Żaganiu jest po prostu ciekawe. W momencie powstania, w 1971 roku, było to Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych, które w kolejnych latach uogólniło swoją działalność ze względu na tak dużą obecność obozów jenieckich w historii miasta.
Wielka Ucieczka — film na podstawie wydarzeń z obozu jenieckiego w Żaganiu
Niemieckie obozy jenieckie w Żaganiu zasłynęły również jako miejsca brawurowych ucieczek. Na podstawie jednej z nich, dokonanej w latach 40. ze Stalagu Luft 3, powstał film wojenny Wielka Ucieczka, który odniósł światowy sukces. Była to jedna z największych ucieczek z obozu, dokonana przez kilkudziesięciu jeńców. W kolejnych latach próby ucieczki z obozu były ponawiane. Niestety, grupa brawurowych uciekinierów, która była inspiracją do nakręcenia słynnego filmu, słono zapłaciła za swoje działania. Niemcy rozstrzelali 50 uczestników ucieczki. W grupie zamordowanych znajdowali się także Polacy – 6 znakomitych lotników.
Warto obejrzeć film Wielka Ucieczka, a następnie udać się do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, gdyż wtedy cała historia nabiera innego znaczenia. Muzeum warto zwiedzać z przewodnikiem, który w świetny sposób przybliża wydarzenia z tamtych tragicznych lat.