2 maja 2024 roku był dniem znaczącym dla Szprotawy, pojawiły się bowiem nowe twarze w samorządzie miejskim na kadencję 2024-2029. Nowo wybrani radni oficjalnie zaczęli swoje obowiązki, składając ślubowanie i wybierając prezydium. Wśród tych, którzy złożyli ślubowanie, był również burmistrz Mirosław Gąsik, który wykorzystał okazję do przedstawienia planów dla nowego samorządu na nadchodzący okres. Nie omieszkał jednak podkreślić niewłaściwego traktowania, jakiego doświadczył on i jego rodzina w wyniku aresztowania i spędzenia 9 miesięcy za kratami. Podkreślił swoją niewinność, potwierdzoną prawomocnym wyrokiem niezależnego sądu, i retorycznie zapytał o losy tych, którzy oskarżyli go niesłusznie.
Wyjątkowa sesja, będąca pierwszą dla nowo powołanej rady w powiecie żagańskim, miała miejsce w Szprotawie. Nowo wybrani radni otrzymali zaświadczenia o wyborze z rąk przewodniczącej miejskiej komisji wyborczej, Małgorzaty Szymczak.
W trakcie obrad senior Rady Miasta Szprotawa, Władysław Sobczak, tymczasowo pełnił rolę przewodniczącego rady. Jak sam przyznał, był to już drugi raz, kiedy objął tę funkcję w swojej samorządowej karierze. Główna rola przewodniczącego przypadła jednak Andrzejowi Stambulskiemu, doświadczonemu radnemu, który pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji. Jego wybór potwierdziło 13 głosów, choć sam oddał głos wstrzymujący się.
Poza tym Halina Sawa została wybrana na zastępczynię przewodniczącego. Nie miała ona konkurencji, a sama zaznaczyła, że jej celem będzie reprezentowanie kobiet i ich interesów. Wyraziła swoją wdzięczność zebranym za okazywane jej zaufanie i wybór na to stanowisko.