Październik jest w Polsce miesiącem profilaktyki raka piersi. W tym czasie z pewnością zauważycie więcej kampanii nakłaniających kobiety do wykonywania badań. To dobry moment, by zapoznać się lepiej z możliwością zapobiegania poważnych konsekwencji zachorowania na nowotwór piersi.
Zdrowie jest najważniejsze: jak chronić się przed rakiem piersi?
Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że na raka piersi chorują tylko kobiety starsze. Stąd większość bezpłatnych badań i kampanii skierowana jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Kobiety w tym wieku mogą skorzystać z bezpłatnych i niewymagających rejestracji badań.
Niestety, średnia wieku pojawiania się wielu nowotworów, w tym raka piersi, systematycznie spada. Coraz więcej kobiet zauważa u siebie niepokojące zmiany już po 30 i 40 roku życia. Dlatego zachęcamy, by nie lekceważyć profilaktyki raka piersi również w młodszym wieku.
Wśród kobiet mocno promuje się samobadanie piersi, jednak wiele pań nie ma doświadczenia i nie potrafi z całą pewnością ocenić, czy wyczuwalny pod skórą guzek to naturalna budowa piersi, czy rozrastający się nowotwór. Z tego względu zalecane są konsultacje lekarskie.
U młodszych kobiet stosowaną metodą na wczesne wykrycie zmian nowotworowych jest rezonans magnetyczny, a jako badanie uzupełniające stosuje się niekiedy ultrasonograf. Mammografia, ze względu na swoją specyfikę, jest wykonywana zwykle starszym kobietom. Wykrycie zmiany nowotworowej to podstawa do wykonania dalszych badań, m.in. biopsji.
Wczesne wykrycie nowotworu to klucz do zdrowia
Im bardziej rozwinięty guz, tym większe szanse na przerzuty i nierówną walkę o własne zdrowie i życie. Dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z badaniami i stracić tę chwilę czasu na badania profilaktyczne. Tym sposobem możemy wykryć raka, zanim wejdzie w niebezpieczną fazę złośliwą.
To, co najistotniejsze — wczesne wykrycie nowotworu oznacza również mniej inwazyjne metody leczenia. Tym samym mamy większe szanse na powrót do pełni zdrowia i znacznie mniejsze cierpienie podczas terapii.