Spotkania autorskie cieszą się prawdziwym zainteresowaniem wśród miłośników książek. Na spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Mariuszem Szczygłem mieszkańcy Żagania długo czekali. Spotkanie przekładano aż dwukrotnie, jednak za trzecim razem dziennikarz mógł w końcu spotkać się z czytelnikami.
Kim jest Mariusz Szczygieł?
Mariusz Szczygieł jest znany szerokiemu gronu jako dziennikarz i reportażysta. Jego działalność odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jego książki tłumaczone są na kilkanaście języków, między innymi czeski, niemiecki, rosyjski, czy włoski. Laureat licznych nagród, w tym prestiżowej nagrody NIKE, którą otrzymał w 2019 roku za zbiór reportaży Nie Ma.
Mariusz Szczygieł jest w Polsce postacią znaną od lat. Pierwsze publikacje dziennikarza pojawiały się już w 1986 roku w harcerskim tygodniku Na przełaj. Kariera dziennikarza nabrała tempa, kiedy w 1990 stał się jednym z najbardziej znanych dziennikarzy Gazety Wyborczej. W 1996 roku przeniósł się do telewizji, gdzie prowadził talk-show Na Każdy Temat. W kolejnych latach pracował jednocześnie jako reporter, dziennikarz i wykładowca. Dzięki licznym zainteresowaniom, rzetelności i podróżom, Szczygieł zdobył imponującą wiedzę, którą doskonale wykorzystuje w swojej pracy,
Reportaże dziennikarza były w Polsce niejednokrotnie przyczyną gorących dyskusji. Tekst Onanizm Polski wywołał wręcz mały skandal, a oburzeni rodacy zwracali wydanie Gazety Wyborczej z powrotem do redakcji. Ach te piękne czasy, kiedy ludzie tak licznie kupowali gazety!
Kariera Mariusza Szczygły bynajmniej nie osłabła. Reporter porusza niezwykle istotne tematy, a jego publikacje dotykają problemów różnych społeczeństw. Warto wspomnieć, że Szczygieł jako jeden z pierwszych dziennikarzy (i nie tylko), poruszył kwestię osób homoseksualnych w Polsce. Dziennikarz od wielu lat skupia się na historii i kulturze Czech, w związku z czym jest w tym kraju bardzo znany i lubiany.
Spotkanie z czytelnikami w Żaganiu
Mariusz Szczygieł spotkał się z czytelnikami w Żaganiu 14 lipca o godzinie 18. Spotkanie zorganizowano w Żagańskim Pałacu Kultury. Bilet wstępu kosztował 30 zł.