Wiek nastoletni to czas, w którym marzy się o dorosłości, a czynności zakazane wzbudzają najwięcej zainteresowania. Młodość nie oznacza jednak bezkarności, dlatego młodzież także powinna znać przepisy i stosować się do nich. Z pomocą przybywa straż miejska z Żagania. Uczniowie lokalnych szkół średnich mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach prowadzonych przez strażniczki miejskie.
Odpowiedzialność prawna młodzieży
Nieznajomość prawa nie zwalnia z konieczności jego przestrzegania, dlatego lepiej znać swoje prawa i obowiązki. Zwłaszcza że młody wiek nie zwalnia z konsekwencji nieprzestrzegania prawa. O odpowiedzialności prawnej i konsekwencjach informowały strażniczki miejskie, które rozpoczęły cykl spotkań z żagańskimi uczniami szkół średnich. Spotkania staną się dla nastolatków cennym źródłem wiedzy i znakomitą okazją do omawiania istotnych zagadnień związanych z przestępczością, używkami, wandalizmem i zaśmiecaniem miejsc publicznych. I chociaż spotkania są przeznaczone wyłącznie dla młodzieży, nie ulega wątpliwości, że wielu dorosłych także potrzebuje edukacji w tym zakresie.
Edukacja korzyścią dla społeczeństwa
Edukowanie społeczeństwa to najlepszy sposób na walkę z bezmyślną przestępczością — wandalizmem, zaśmiecaniem przestrzeni publicznej, czy spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Obecnie są to najczęstsze wykroczenia i niekoniecznie popełniane przez osoby niepełnoletnie. Kiedy ludzie uświadomią sobie, że szkody w miejscach publicznych dotyczą nas wszystkich (naprawy opłacane są z naszych podatków), być może zniechęcą się do tego typu działań. Niestety edukacja społeczna działa słabiej w przypadku osób dorosłych, dlatego zajęcia w szkołach dają większą szansę pozytywnych efektów w przyszłości.