Uroczyste obchody rocznicy tragicznych wydarzeń z 1944 roku zorganizowano w znanym w Żaganiu Muzeum Obozów Jenieckich. Przeszło 70 lat temu w tym miejscu był prawdziwy obóz, w którym zginęło wielu dzielnych i co najgorsze, zupełnie niewinnych ludzi. Miasto uczciło pamięć o bohaterach, przy okazji przypominając, jak ważna jest pamięć o historii.
Z 76 lotników uratowało się tylko 3
Na pewno słyszeliście kiedyś o słynnej Wielkiej Ucieczce. Był o tym nawet film, ponieważ grupa lotników próbowała dokonać niemożliwego. Trzem z nich udało się tego dokonać.
Dokładnie 78 lat temu, kiedy 24 marca przechodził w 25 marca, grupa 76 więźniów postanowiła uciec z obozu. Ze względu na trudną lokalizację i obecność wartowników, było to niezwykle trudne. W planowaniu ucieczki uczestniczyło ponoć aż 600 osób! W tym celu wydrążono na terenie obozu trzy tunele, które miały umożliwić ucieczkę naprawdę wielu osobom.
Początkowo wszystko szło całkiem dobrze i 76 osób z powodzeniem przedostało się przez tunel poza teren obozu. Niestety, lotnicy napotkali trudności również na następnych etapach ucieczki, co ostatecznie spowodowało, że akcja udała się tylko 3 Norwegom. Dzięki nim wiemy, co działo się w marcu 1944 na terenie obozu.
Pamięć o dawnym koszmarze jest ważna
Koszmar II Wojny Światowej do dziś jest w pamięci Polaków. Nawet młodzi ludzie, którzy nie mogą pamiętać nawet wydarzeń z PRL, podświadomie czują potężny strach na myśl o tym, co działo się na terenie kraju kilkadziesiąt lat temu.
Niestety, ledwo zdążyliśmy odbudować miasta, nad Europą znów zawisło widmo wojny. Tylko mając w pamięci konsekwencje czynów zbrodniarzy z II Wojny Światowej, możemy zawczasu powstrzymać chore pomysły kolejnych zbrodniarzy, z którymi współcześnie zmaga się Ukraina. W dobie social mediów okrucieństwo wojny jest widoczne każdego dnia, bez względu na to, gdzie jesteśmy. Nie pozwólmy, by ludzie znów musieli latami cierpieć i tęsknić za bliskimi.