Osoby z niepełnosprawnościami zamieszkujące Żagań wyszły z inicjatywą lepszego przystosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Inicjatywą zainteresował się zastępca burmistrza, który wspólnie z zainteresowanymi stworzył mapę wysokich krawężników, uniemożliwiających swobodne poruszanie się osobom z ograniczeniami ruchowymi.
60 przejść niedostępnych dla osób z niepełnosprawnościami
Na mapie Żagania stworzonej przez osoby z niepełnosprawnościami, współpracujące z zastępcą burmistrza, wytypowano aż 60 przejść niedostępnych dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Powód ograniczenia jest prosty — krawężniki są zbyt wysokie, by osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła je samodzielnie przebyć. Ten szczegół niezauważalny dla osób poruszających się o własnych nogach jest prawdziwym ograniczeniem dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawia, że takie osoby nie mogą poruszać się po mieście bez pomocnika. W związku z tym zdecydowano o obniżeniu problematycznych krawężników. W tym celu wystosowano specjalne pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Zarząd Dróg Wojewódzkich wyraził zgodę na prace w Żaganiu
W tym tygodniu proces obniżania krawężników ma się rozpocząć w 16 punktach na terenie miasta. To pierwszy etap prac, dzięki którym Żagań będzie miastem bardziej przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami. Gdyby potrzeby osób poruszających się na wózkach inwalidzkich brano pod uwagę wcześniej, prace remontowe nie byłyby potrzebne. Niestety, polskie budownictwo stosunkowo od niedawna uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W wielu przypadkach ludzie sami muszą walczyć o swoje prawa, co nie zawsze ma pozytywny finał. Na szczęście władze Żagania zareagowały odpowiednio na apel środowiska osób z niepełnosprawnościami.