Lato to czas, kiedy nie tylko ludzie korzystają z uroków życia. Zarówno pszczoły, jak i mniej sympatyczne osy i szerszenie także mają prawo do życia. Od czasu do czasu nasze drogi się krzyżują, a wtedy może dojść do ukąszenia. Kiedy powinniśmy się martwić? Jak złagodzić ból po ukąszeniu owada? Zapraszamy do czytania!
Ukąszenie pszczoły i osy, jak postępować?
Pszczoły i mniej sympatyczne osy to bardzo pożyteczne stworzenia, dzięki którym życie na Ziemi wciąż istnieje. Przede wszystkim powstrzymajmy się od bezmyślnego zabijania tych zwierzątek. Warto również wiedzieć, że ich celem życiowym nie jest żądlenie ludzi. To jedynie forma samoobrony. Dopóki nie zagrażamy naszym pasiastym przyjaciołom, możemy czuć się bezpiecznie.
Pszczoły najłatwiej można odróżnić od os, przyglądając się górnej części tułowia. Pszczoły mają puchaty kaftanik, a osy są gładkie. Dodatkowo osy mogą żądlić wiele razy, ponieważ ich budowa nie przewiduje utraty żądła po jego użyciu, jak ma to miejsce w przypadku os. Skoro wyjaśniliśmy sobie te podstawowe kwestie, przejdźmy do zaleceń, jak postępować po ukąszeniu przez pszczołę lub osę.
- Jeśli miejsce ukąszenia znajduje się wokół ust lub gardła, natychmiast należy udać się do lekarza. Opuchlizna może uniemożliwić oddychanie, bez względu na to, czy jesteśmy uczuleni na jad, czy nie.
- W pozostałych przypadkach osoby nieuczulone na jad os i pszczół mogą spróbować złagodzić ból zimnym kompresem. W przypadku pszczół należy również wyjąć żądło.
- Osoby uczulone należy obserwować. W przypadku takich objawów, jak nudności, bladość skóry, wysypka i omdlenie, natychmiast zgłosić się po medyczną pomoc.
Bardzo niebezpieczne są użądlenia grup os lub pszczół. W tym przypadku nawet zdrowa osoba może dostać wstrząsu anafilaktycznego. W tym przypadku także należy skorzystać z pomocy lekarza.
Szerszenie — czy słusznie się ich boimy?
Naturalnym środowiskiem szerszenia są tereny zalesione, a że takich miejsc jest coraz mniej, szerszeń przystosował się do życia między ludźmi. Szerszenie wyglądają praktycznie jak osy, są jednak znacznie większe, mają także większe żądła i nieco więcej toksyn, które sprawiają, że ukąszony fragment ciała puchnie i boli nieco mocniej, niż w przypadku ukąszeń pszczół i os.
Szerszenie robią niemiłe wrażenie. Większość ludzi panikuje na widok stworzenia tego gatunku, zupełnie niepotrzebnie. Szerszeń ma lepsze rzeczy do roboty, niż atakowanie ludzi. Nieco inaczej jest wtedy, gdy będziemy próbowali zanadto zbliżyć się do gniazda szerszeni. Wtedy istotnie może zaatakować nas nie jeden, a kilka osobników. Nie ma w tym nic dziwnego — każdy broni swojego domu, prawda?
Kiedy widzisz szerszenia, po prostu do niego nie podchodź, gdyż w pobliżu może znajdować się gniazdo. Nie panikuj, nie odganiaj go i nie krzycz. Miejsca starczy dla wszystkich. Kiedy mimo wszystko zdarzy Ci się zadrzeć z szerszeniem, który ukąsi, po prostu obserwuj objawy. Jeśli nie jesteś uczulony na jad szerszeni, interwencja lekarza nie będzie potrzebna. Postępuj podobnie, jak w przypadku ukąszenia przez osy i pszczoły.
Największy problem z użądleniami polega na tym, że większość ludzi nie wie, czy jest uczulona na jad wspomnianych w tekście owadów. Można to sprawdzić, wykonując odpowiednie testy u lekarza.